10 Adımda İyi Bir Futbolcu Nasıl Olunur?

634

10 adımda iyi bir futbolcu nasıl olunur? başlıklı konumuzda, son yüzyılın en çok ilgi gören sporlarından futbol dalında profesyonel futbolcu olmanın püf noktalarını sizlerle paylaşacağız. Futbol endüstrisi maliyetleri yüksek olduğu için çok fazla ilgi görmeye başladı. Hal böyle iken futbol oynamaya az becerisi olanlar bile profesyonel futbolcu olmanın hayalini erken yaşlarda kurmaya başladı. Aslında gençlerimizi bu yönde hayallere iten, profesyonel futbolcuların aldıkları yüksek maaşlar olsa gerek. Futbolla amatör olarak ilgilenen ve yüksek düzeyde futbol seyircisi olanlar, bu kadar basit bir işte bu kadar fazla maaş alınmasını kolay bir iş gibi algılamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Ama gerçekler böyle değil malesef. Erken yaştaki çocuklarımızda çokaz da olsa futbolcu kumaşı hissettiğimiz; acaba sorusu akıllara geliyor mu? O zaman doğru yerdesiniz. Nasıl futbolcu olunur? Futbolcu olmak için neler yapmalıyım? İyi bir futbolcu olmanın püf noktaları nelerdir? Benden futbolcu olur mu? gibi soruları soruyorsanız, sizin için hazırladığımız; 10 adımda iyi bir futbolcu nasıl olunur? listesine hoşgeldiniz..

1Futbol Hakkında Teknik Bilgiler Edinin

Eğer hayalinizde çok iyi bir futbolcu olmak varsa; futbolu sadece yüzeysel değil a’dan z’ye her konusunu bilmekle başlayabilirsiniz. Bunu nereden öğrenebilirim? dediğinizi duyar gibiyiz. Çok fazla araştırmanıza gerek yok. Futbolu a’dan z’ye anlatan birçok kitap basılmış durumda. Bunları okuyarak profesyonel futbolculuk kariyerinize bir adım atmiş olursunuz.

2Kitap Okuyun ve Entellektüel Olun

Başlığı görür görmez ne alaka şimdi? demeyin. 1978 senesinde Dünya Kupası’nı kaldıran Arjantin takımının teknik direktörü Cesar Luis Menotti’nin o dönemde yaptığı bir açıklamayı hatırlatmakta fayda var. Cesar Luis Menotti der ki; ”Sadece futboldan anlayan futboldan da anlamaz. Entellektüel yapınız ne kadar gelişirse futbol zekanız da o kadar gelişecektir.” ifadeleri bu başlığı anlamamıza fayda sağlayacaktır. Çünkü kitap okumak zekayı geliştirir ve bu da her meslekte olduğu gibi futbolda da zekanızı kullanmanızı sağlar ve unutmayın futbol bir zeka oyunudur. Çok okursanız entellektüel biri olursunuz. Peki her popüler futbolcu entellektüel midir? Tabi ki hayır. Ama farklı olmak istiyorsanız çok okuyun ve entellektüel olun.

3Mevkinizi Belirlemeye Çalışın

Profesyonel futbol hayatı kısa sürenlerin bir çoğu yanlış mevki tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Ama gerçek mevkinizi erken bir zamanda netleştirirseniz bu size çok büyük bir avantaj sağlıyacaktır kuşkusuz. Futbolu sevenler, genelde futbolun sürekli topla haşır neşir olmaktan ibaret olduğunu düşünebilir. Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü öyle olsaydı, kaleci ve defans diye bir mevki olmazdı. Erken yaşta hangi mevkinin adamı olduğunuzu keşfedin..

4Hedef ve Vizyonunuz Olsun

Hedeflerinizi ne kadar büyük olursa, başarılarınızda o oranda ilerler. Bazen büyük hedeflere ulaşmak için çok çaba sarf etmeniz gerekebilir. Futbolcu olmakta böyle birşey. Bunun için size önerimiz; hangi futbolcu gibi başarılı olmak istiyorsanız ya da hayalinizdeki futbol takımı hangisiyse posterlerinizi yattığınız yerin duvarına asın. Her sabah kalktığınızda duvara astığınız bu posterler size hedefinizi ve vizyonunuzu hatırlatacaktır.

5Futbola Mümkün Olduğunca Erken Yaşta Başlayın

Futbola ne kadar erken yaşta başlarsanız futbolcu olma şansınız bir o kadar artar. İstatistiklere göre futbola başlama yaşlarınız minumum 5 maksimum 14 yaş olmalıdır. Genç yaşta futbola başlamak var olan yeteneklerinizi geliştirmeniz için zaman ihtiyacınızı karşılayacaktır.

6Zorlu Geçecek Çalışmalara Hazırlı Olmalısınız

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi futbol oynamak yada futbolcu olmak basit bir iş gibi algılanmamalı. Profesyonel ve iyi bir futbolcu olmak çok çalışmakla doğru orantılıdır. İdmanlarınızı eksiksiz ve zamanında yapmalısınız. Hatta bazen idmanlarınızı dışında yeteneğinizin olduğu konularda ekstra çalışmalar yapmak avantaj sağlayabilir. Bazen ağır idmanlardan geçeceksiniz; hatta bu ağır idmanları şiddetli yağmur ya da kar altında yapmak zorunda bile kalabilirsiniz.

7Vücudunuzu Fit Tutun

Futbol bir zeka oyunudur. Elbette ama bu vücudunuzu fit tutma zorunluluğu olmadığı anlamına gelmez. Yüksek kilolarla ve çok şişmiş göbeklerle profesyonel futbolcu olma imkanınız yok. Bu sebeple her zaman fit bir fiziğiniz olmalı.

8İletişim Yönünüz Kuvvetli Olmalı

İletişim yönü kuvvetli olan insanlar, her türlü mesleki iş ortamında başarılı olurlar. Futbolda da bu çok önemlidir. Takımınızda ki hocanızla, takım arkadaşlarınızla ve oynadığınız takımın taraftarlarıyla iletişim kurmaktan kaçınmayın. Hocanızın ne istediğini anlayın, takım arkadaşlarınızla ve taraftarınızla iyi geçinin. İyi geçinmenin tek yolu ise iyi iletişim kurmaktan geçer unutmayınız.

9Futbolu Basit Oynayın

Dünyanın en iyi futbolcularının bile 90 dakikalık maçlarda topla oynama süreleri 3 dakika geçmez. Futbol bakış açınız sürekli top ayağınızda kalsın ve sahanın bir ucundan bir ucuna tek başınıza topla gitmek üzerine ise, futbolculuk hayalinize şimdiden noktalamanızı öneririz. Futbol basit oyundur. Futbolu ne kadar basit oynarsanız o kadar verimli olursunuz.

10Sürekli Top Oynayın

Futbolcu olmanın temel kuralı futbolu sevmekten geçer. Top oynamak sizin için hayatınızdaki en eğlenceli etkinlik olmalı. İdmanlarınız dışında bile top oynamalısınız. Profesyonel ortamınızı uygun olduğu sürece herkesle rahatlıkla top oynayabilirsiniz. Eğer etrafınızda kimse yoksa; boş kaleye sürekli şut bile çekebilirsiniz. Futbolcu olmak basit değildir ve yolu sürekli çalışmaktan geçer.

Bu yazımızdan sonra eğer futbolcu olmaya karar verirseniz. Bu listeyi evde duvarınıza asmanızı tavsiye ediyoruz. Bu listedeki bahsedilenleri yapmanız profesyonel bir futbolcu olmanız konusunda size yeterli bir yol haritası olacaktır hiç kuşkusuz.

Başlıklar :
futbol oynamanın püf noktaları, futbolcu nasil olmali, iyi futbol oynamanin puf noktalari, iyi bir futbolcu olmanın sırları, iyi bir futbolcu olmak için, futbolun püf noktaları, başarılı ve saglıklı futbolcu olmanın yolları, top oynamanın püf noktaları, iyi bir fu, iyi fotbolcu nasil olunur, iyi futbol oynamanın sırları, iyibir futbolcu nasil olmalidir

HENÜZ YORUM YOK