2016 Yılının Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri

2

Öne çıkan dijital pazarlama trendleri! Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile pazarlama ve satış alanında da yoğun bir dijitalleşme yaşanıyor. Bununla beraber sosyal medyanın da aktif olarak kullanıldığı yeni dijital pazarlama yöntemleri ortaya çıkıyor.

İşte 2016 Yılının Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri;

10Dijital beceri ve dijital kültür

Dijital pazarlama alanında çoğunlukla yetersiz kalan pek çok şirket, 2016 yılında mesleki beceri ve yeterlilikleri dijital dünyaya uygun çalışan arayışına girdi. Dijital kampanya ne kadar iyi olursa olsun çoğu zaman şirketlerin dijital anlayış yetersizliğinden kaynaklanan başarısızlıklar da böylece son buluyor. Dijital kültür, 2016’dan itibaren adından sıkça söz ettirecek.

9Giyilebilir teknoloji ve sağlıklı yaşam

Son yılların en gözde akımlarından sağlıklı yaşam, her geçen gün bir yenisi çıkan giyilebilir teknolojilerin de katkısıyla popülerlik kazanıyor. Dijital pazarlamacıların yoğunlaşması gereken en önemli konulardan biri de haliyle giyilebilir teknolojiler ve bulut sistemlerinin sağlıklı yaşam akımıyla bir arada kullanılabileceği alanlar: Kim köpeğinin yediği mamayı yakmak için kaç kilometre koşması gerektiğini akıllı saatine bakarak bilmek istemez ki? Dahası bütün bu bilgilerin daha sonra müşteri eğilimleri datası olarak da kullanılabilecek olması…

8 Arama motoru ve e-ticaret merkezi olarak Facebook

Google’da yapmaya alışık olduğunuz aramaları artık Facebook’un arama çubuğunu kullanarak yapmak mümkün oluyor. Üstelik Messenger uygulamasıyla markalar, müşteri taleplerine doğrudan yanıt verebiliyor, hatta Facebook üzerinden satış yapabiliyor. Tam teşekküllü dijital iş merkezinize hoş geldiniz!

7Snapchat ile fragman tadında reklamcılık

Sosyal medya dünyasını bir anda ele geçiren Snapchat’i şimdilik az sayıda marka kullansa da uygulamanın kısa sürede reklam dünyasının da gönlünü fethedeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Yeni ürün ve girişimleri tanıtmak için biçilmiş kaftan uygulama sayesinde pek çok kampanyayı anında duyurmak da mümkün.

6Yaşananları anında yayınlamanın değeri

Meerkat ve Periscope gibi uygulamalar sayesinde sosyal medyaya dahil olan canlı video yayınları bu yıl birer pazarlama gereci olarak da kullanılacak. Hedef kitlenin dikkatini çekmek için yapılacak canlı yayınlar, halkla ilişkilerden tanıtım ve reklama pek çok alanda dijital iletişim stratejilerine dahil ediliyor ve sayısız deneyimin doğrudan paylaşılmasına yol açıyor. Müşteri deneyimleri de böylece paylaşılabilir birer dijital pazarlama öğesi haline geliyor.

5Ticaretin kalbi olma yolunda sosyal medya

Facebook’un nasıl bir iş merkezine dönüşeceğinden söz ettik. Bu sırada diğer sosyal medya uygulamaları da yerinde saymayacak. Reklam alarak canlanan Instagram’ın yanı sıra “Satın Al” tuşu ve ilgi alanlarına göre tanıtım yapmaya olanak veren Animated Cinematic Pin’le Pinterest de dijital pazarlama pastasından büyükçe bir pay kapacak.

4Kişi tanıma ve tıkladıkça ödenen dijital reklamlar

AdWords 2015’in sonuna doğru kişi tanıma bazlı tıkladıkça ödeme yapılacak reklam sistemini duyurdu: Artık reklamlar için kişisel verileri kullanarak hedef kitle belirlemek ve doğrudan ihtiyaç sahibine ulaşmak daha kolay. Ayrıca gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşabildiğinde reklamların viral olarak yayılma olasılığı daha yüksek.

3Dijital kalabalıkta öne çıkmak: İçerik kalitesi olmadan olmaz

Dijital pazarlama içeriği arttıkça, iyi kalite içeriğin önemi de artıyor. Yeni nesil pazarlamacılar az içerikle çok şey anlatmanın yollarını arayacak. Arama motorları da kaliteli içerik araması yapmaya olanak veren yeni algoritma ve filtreler geliştirmeye devam edecek.

2Aynı içeriği yeniden sunmak

2016’nın en popüler trendlerinden biri de web sitesini bir kez ziyaret eden bir insanın dolaştığı diğer siteleri de saptayıp o sitelerde de aynı içerikle karşısına çıkmak. Bir konu ya da bir ürünle ilgilenen insanların karşısına Youtube ya da Google’da yeniden çıkıp kendini hatırlatmaktan daha iyi bir fikir olabilir mi?

1Geç olsun, güç olmasın: iBeacons

Yılın sonuna doğru kendini gösterecek yeni bir akım da iBeacon kullanımıyla yaşanacak. Diğer teknolojilere göre nispeten yavaş yaygınlaşan iBeacon teknolojisiyle markaların konum saptama ve ona uygun promosyon sunma seçeneğine ek olarak, tek tıkla ödeme ve geri dönüş alma olanağı da bulunacak.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?