2016’nın En Güvenilir Otomobilleri

81

2016’nın Enleri, pek çok kategoriden ve pek çok noktadan gelebiliyor. Özellikle teknoloji alanında, en akıllı telefonlar ve en teknolojik aygıtların belirlendiği şu yılda, otomobillerin belirlenmemesi neredeyse imkansızdı. 2016’da en sağlam ve en güvenilir otomobiller konulu bir seçkiyi ise bizler için Euro NCAP yaptı. 3 Kategoriden pek çok otomobilin göze çarptığı bu sıralamada herhangi bir birinci seçilmese de; bu otomobillerin sağlamlığı diğerlerine göre çok daha iyi ve bu durum da Euro NCAP tarafından onay alıyor. Bu yazımızda sizler için Euro NCAP’in belirlediği 2016’nın en güvenilir otomobil modellerini paylaşacak ve bu modellerin hangi kategorilere ait olduğunu da yine belirteceğiz.

Bu yılın en güvenli otomobili; kategori fark etmeksizin genel olarak Toyota Prius seçildi. Büyük ve aileyi kapsayabilecek bir araba olarak Toyota Prius’un üzerinden pek çok test yapıldı ancak darbelere dayanıklı ve emilimli kasası bu testleri başarıyla geçti. Sonunda elbette parçalanan otomobilin en güvenilir otomobil olmasının ardında elbette Toyota’nın tecrübesi yatıyor. Zira, diğer markalara nazaran hep sağlam otomobiller ürettiği bir gerçek.

Küçük aile otomobili kategorisi kapsamında ise Euro NCAP bu yıl, farklı bir markadan farklı bir araç seçti. Hyundai Ioniq, Euro NCAP tarafıondan en güvenilir küçük aile otomobili olurken bunun yanında %91 gibi bir başarı oranını da elde etti.

Küçük SUV otomobilleri kapsamında yapılan testlerde, pek çok araç gündeme geldi ve kullanıcılar da pek çok aracın “en güvenilir” olması yönünde atıflarda bulunmuştu ancak bu kategoride kazanan Volkswagen ailesinden Tiguan modeli oldu. %96 gibi büyük bir güvenlik oranı tutturan ve testlerden başarıyla geçen Tiguan, sınıfının en güvenli otomobillerinden bir tanesi.

Üç otomobil de, Euro NCAP’in seçtiği en güvenilir otomobil sınıfında yer almaya hak kazanırken, kurum yaptığı açıklamada iki araca daha dikkat çekti ve bunların da değerlendirilmeye alınmasa da, kategorileri bulunmasa da gözden düşürülmemesi gerektiğini belirtti. Bunlardan bir tanesi Mercedes-Benz ailesinin en yeni ürünlerinden E serisi iken bir diğeri Seat Ateca oldu.

Siz de, güvenilir ve sağlam otomobil arıyorsanız; kazaya karşı dayanıklı otomobil konusunda Euro NCAP’in yaptığı global listeye tamamı ile göz atabilir ve bunların arasından bir araç seçerek, hem ailenizi hem de kaza anlarında kendinizi koruyabilirsiniz. Özellikle küçük SUV serisindeki Volkswagen, Türkiye yollarında oldukça fazla kullanılabilir ve dikkat edilmesi gereken araçlardan bir tanesi olduğu da şüphesiz.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?