2016’nın En İyi Android Custom Rom’ları

21

Android içerisinde pek çok kez duyduğumuz Root ve Rom konuları; belki de artık hemen herkesin bildiği konular. Android’i araştırmayı ve irdelemeyi seven pek çok insan; varsayılan arayüzlerinden ve Rom dediğimiz sistemlerinden memnun olmayarak, üçüncü taraf geliştiricilerin yaptığı Custom Rom’ları telefonlarına yüklemeyi tercih ediyorlar. Açık kaynak olarak sunulan Android’de markalar tarafından geliştirmelerin olduğu gibi, üçüncü tarafta bireysel yahut grup olarak da birtakım bağımsız isimler kendi romlarını çıkarabiliyorlar ve buna genelde Custom rom deniyor. Custom Rom’lar günümüzde öyle bir hale geldi ki pek çok marka kendi Rom’unu üretmeyi bırakıp, bazı geliştiricilerin Rom’larını kullanır hale gelebiliyorlar. Bu yazımızda, 2016 Yılında geliştirilmesine devam edilen en başarılı custom rom çeşitlerini sizler için sıralayacağız. Siz de telefonunuzu önce root ederek, sonrasında ise telefonunuza uygun bir custom rom seçerek bu furyaya katılabilirsiniz.

CyanogenMod

Artık bir custom rom yerine, bir marka diyebileceğimiz CyanogenMod; günümüzde pek çok telefon markası tarafından kullanılıyor ve Xiaomi bunlardan bir tanesi. Örnek vermek gerekirse, yoluna birkaç isimle başlayıp geliştirilen CyanogenMod, kısa süre içerisinde pek çok kimse tarafından ilgi görüp heyecanla karşılandı ve bugünlere geldi. Bugün, CyanogenMod’u normal markaların Rom’larından daha fazla kullanan insanlar var ve bu Rom geliştirilmeye kaldığı yerden her zamanki aşkla devam ediyor. 2016’nın En İyi Custom Rom markası da hiç şüphesiz, CyanogenMod’du.

Dirty Unicorns

Kısa sürede büyük bir ivme yakalamayı başaran bir diğer Custom Rom ise; Dirty Unicorns oldu. Özellikle pek çok markanın pek çok modeline eklenebilmesiyle ün yapan ve geniş ekibiyle çalışmalarını sürdüren Dirty Unicorns, hem hızlı hem de özelleştirilebilir olmasıyla 2016’da öne çıkmayı başarmıştı. Siz de, özelleştirmeyi seviyor ve yeni güncellemeleri sık sık almak istiyorsanız; telefon modeliniz için Dirty Unicorns Custom Rom’u deneyebilir, cihazınızı root ettikten sonra bir rehber aracılığı ile bu Rom’u telefonunuza kurabilirsiniz.

Resurrection Remix

Pek çok markanın modeline uyum sağlayamasa da, stabilizasyonu ve özelleştirilebilir pek çok entegrasyonu ile dönemin en iyi Custom Rom’larından bir tanesi de Resurrection Remix. Pek çok insanın kullandığı ve CyanogenMod’dan sonra, belki de en çok kullanılan Rom olarak şu günlerde markalaşmaya çalışan Resurrection Remix’in eski modellerle pek anlaşamadığı aşikâr ancak güncel ve en azından bir yılı aşmamış bir telefon modeline sahipseniz; Resurrection Remix sizin için de uyumlu hale getirilebilir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?