2017 Green Card Sonuçları Açıklandı!

478

2017 Green card başvuru sonuçları açıklandı mı? Green kart sonuçları öğrenme işlemi nereden yapılacak? Lottery green card yüz binlerce insanın hayalini süslüyor. Sizde Green Card çekilişine ilişkin bütün detayları bu yazımızda okuyacaksınız.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD hayali ile yüz binlerce kişi Green Card başvurusu yaptı. 2015 yılının Kasım ayına kadar yapılan başvuruların sonuçları 3 Mayıs 2016 tarihi ve Türkiye saatiyle 12:00 civarında açıklandı.

57284ee018c7730ac8f95ae0

Green Card çekilişini bütün dünyadan her sene 84 bin talihli kazanıyor. Bu rakam evli ve çocuklu olan talihlilerin aileleri ile birlikte 250-300 bin kişiye ulaşıyor. Ülkemizde hayalleri doğrultusunda bu başvuruyu yapan kişilerin dikkat etmesi gerektiği husualar var. Çünkü dolandırıcılar ile karşılaşabilirler.

Green kart Çekiliş sonuçlarına nedene bakılacak?

immigration-green-cards

Öncelikle şunu belirtelim ki hiçbir şekilde e-posta yolu ile veya telefon ile bildirim yapılmamaktadır. Sonuçlara resmi olarak, katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number) kullanılarak sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi sitesi’ndenhttps://www.dvlottery.state.gov/ESC/ öğrenilebiliyor, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir. Telefonla ve e-posta ile kazandığınız konusunda size bildirimler yapılabilir, bu bildirimleri dikkate almayınız.

Green Card sonuçları nasıl kontrol ediliyor?

greencard-650x425

Sonuçlarınızı kontrol edebilmek için elinizde CONFIRMATION numarası olması gerekiyor. Confirmation numarasına sahip olan katılımcılar dvlottery.state.gov/ESC adresinden sonuçları kontrol edebilirler.

Açılan sayfada Continue linkine tıkladıktan sonra karşınıza 4 farklı bilgi girilmesini isteyen bir form gelecektir. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.
Birincisi confirmation numarası 2017 ile başlayan 16 haneli bir numaradır. O numarayı tamamen büyük harflerle Confirmation numarası alanına yazmalısınız.
İsim kısmına ise sadece soyadınızı büyük harflerle girmelisiniz. İngilizce karakter bulunmayacak şekilde isim yazılıyor. Bu da aklınızda bulunsun.
Doğum tarihi kısmına ise sadece doğum yılınızı yazmanız yeterli.
Daha sonra en son kutudaki doğrulama kodunu boş alana yazdığınızda sonuç sayfası ile karşılaşacaksınız.

Green Card kazandığımı nasıl anlarım?

greencard-nedir-1

Sorgulama ekranını başarıyla doldurup gönder tuşuna bastığınızda karşınıza 2 farklı şekilde sayfa açılabilir. Ya kazandıgınızı anlatan ve üzerinde isminiz yazılı olan bir mektupla karşılaşırsınız. Ya da Kazanamadığınızı belirten iki cümlelik bir notla karşılaşırsınız. Kazanmadığınız takdirde, ekranda iki satır ingilizce bir yazı yazmaktadır. “HAS NOT BEEN SELECTED” ifadesi kalın olarak yazılmış şekilde, kısa bir not varsa. Bu kazanamadığınız anlamına gelir. Has Not Been Selected ifadesinin Türkçe karşılığı; “Seçilemediniz” demektir. “Kazanan kişiler arasında değilsiniz” şeklinde de çevrilebilir.

DV_Entry_Was_Not_Selected-web

Kazandığınız takdirde, ekranda isminizin yazılı olduğu bir mektup çıkacaktır. Karşınızda üstünde barkod olan, sizin adınıza yazılmış uzun bir mektup görüyorsanız kazandınız demektir. Tebrik ederiz.
Artık işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Green Card kazananlar ne yapmalı?

482s164

Green card kazandıktan sonra yapılacak olan işlemler nelerdir? Bundan sonraki süreç çok zahmetli olacak. Hatta düşündüğünüzden bile daha yorucu işlemler sizi bekliyor diyebiliriz. O yüzden mutlaka bir uzman danışmanlık firması ile görüşmelisiniz.

Green Card kazandıktan sonraki işlemler ne kadar?

immigration-green-cards

Green Card kazandıktan sonra yapılacak olan işlemleri ücretsiz olarak kendiniz de yapabilirsiniz. Kendiniz yapmayı tercih ederseniz, makalenin başında bahsettiğimiz “dvlottery” sitesindeki yönergeleri takip etmeniz yeterli. Yönergelerin bazı kısımları Türkçe’dir. Fakat yoğunlukla ingilizcedir. İngilizce bilen bir tanıdığınızdan yardım almanızı tavsiye ederiz. Acele etmeden, tüm konsantrenizi vererek doldurmakta fayda var. Yoksa en ufak bir yanlış telafisi imkansız hatalara sebep olabilir. Formu ve yönergeleri çok çok iyi okuyup doldurmanız gerekiyor. Çekilişi kazanan talihlilerini form doldurma, evrak hazırlığı ve mülakat aşamalarından oluşan 9-18 aylık bir süreç bekliyor. Unutmayın çekilişi kazanan talihlilerden her sene ortalama sadece %20’sinin bu süreci başarıyla tamamlayıp green card sahibi olabildiğini belirtiyor. Tekrar belirtiyoruz. Dikkat etmezseniz bunun telafisi zor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?