3 Adımda Mantolama Nedir? Nasıl Yapılır?

7

Mantolama nedir? Mantolama demek Isı Yalıtımı demek mi? Eğer öyleyse Isı Yalıtımı nedir? Mantolama nasıl yapılır? Mantolama yapılırken hangi malzemeler kullanılır? Bu ve buna benzer sorular ev sahibi olanların ya da olacakların (inşallah) zihnini oldukça meşgul eden sorular arasında yer almaktadır. Kışın soğuğunda iliklerinize kadar donmamak, yazın sıcağında ise pastırma gibi kavrulmamak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz! 🙂

5

Evinizin Mantosu: Mantolama

Mantolama nedir, ne işe yarar bu konuda hemen herkesin az çok bilgisi olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak yine de bilmeyenler için şöyle kallavi bir tanım yaparak mantolamanın ne olduğunu anlatmakta fayda var. Mantolama, iki ortam arasındaki (iç ve dış) ısı transferlerini engellemek amacıyla ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak binaların hem iç hem de dış cephelerine bir nevi kıyafet giydirilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Mantolamayı aynı zamanda ısı yalıtımı olarak da tanımlayabiliriz ki zaten halk arasında mantolamadan çok ısı yalıtımı hatta sadece yalıtım şeklinde bir kullanım söz konusudur.

2

Mantolamada Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dış cephe mantolama ya da iç cephe mantolamada kullanılacak malzemeler seçilen ürünlere göre değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak mantolama yapılırken kullanılan malzemeler; ısı yalıtım levhaları (en çok kullanılan levhalar; EPS, XPS ve Taşyünü levhalarıdır), yapıştırma harçları, ısı yalıtım sıvaları, dekoratif dış cephe kaplama sıvası, donatı filesi, plastik mantolama dübeli, köşe profili, subasman profili şeklindedir.

3

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolamanın nasıl yapıldığına ilişkin sektörde birçok yöntem kullanılmaktadır ancak bunlardan en yaygın kullanılanı 7 aşamalı mantolama sistemidir. Bu aşamalar şu şekildedir:

  1. Hazırlık: Bu aşamada mantolama yapılacak yüzeyin toz, kir ve nem gibi dış etkenlerden arındırılması işlemi uygulanır. Mantolama yapılacak yüzeyde dökülme, kırılma, kabarma gibi bozukluklar varsa bunlar giderilir.
  2. Yerleştirme: Mantolama için kullanılacak levhaların subasman profilinin içine yerleştirilir.
  3. Levhaların Yapıştırılması: Matolama levhalarının özel yapıştırıcılar kullanılarak mantolama yapılacak yüzeye yerleştirilir.
  4. Levhaların Dübellenmesi: Yapıştırma işleminden sonra levhaların yüzeye sağlam bir şekilde birleşmesini güçlendirmek için metrekareye altı adet dübelleme işlemi yapılır.
  5. Yerleştirme: Mantolama yapılacak binanın dış yüzeyindeki köşelere su ve rüzgar etkilerini azaltmak, mantolama sisteminde oluşabilecek ayrılmaları engellemek ve düzgün köşeler elde edebilmek için köşe profili yerleştirme işlemi yapılır.
  6. Sıvalama: Mantolama levhalarının üzerine ilk olarak birinci kat sıva uygulaması yapılır. Bu sıva, çatlama ve kopmaları engellemek için donatı filesiyle beraber uygulanır. Ardından sıva tam anlamıyla kurumadan ikinci kat sıva uygulanır.
  7. Dekoratif Kaplama ve Boya Uygulaması: Mantolamada son işlem mantolama yapılan yüzeye dekoratif bir görüntü kazandırma işlemdir. Bu aşamada ilk iki kat sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra çimento esaslı mala ile uygulanabilen son kat sıvalama yapılır. Bundan sonra mantolamayı yaptıran kişinin zevk ve beğenisine göre akrilik esaslı dış cephe boya uygulaması yapılarak mantolama işlemine son verilir.

Bu yazımızda kısaca sizlere mantolamanın ne olduğu ve nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi vermeye çalıştık. Sonraki yazılarımızda mantolama ölçüsü nasıl alınır?, hangi mantolama firmasını tercih etmeliyim?, mantolamanın faydaları nelerdir? vs. sorularının yanıtını aramaya çalışacağız. Görüşmek üzere, yalıtımla kalın.

1 YORUM

NE DÜŞÜNÜYORSUN?