4 Soruda 4K Nedir? Ne İşe Yarar?

104

4K nedir, 4K TV yayını izlemek nasıl olur, IPTV’den 4K yayın izlenebilir mi, 4K televizyonları diğer televizyonlardan ayıran özellikler nelerdir, 4K ne anlama gelir, 4K’nın açılımı nedir? 4K görüntüler ve 4K televizyon yayıncılığıyla ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber genelde yayıncılık özelde ise televizyon yayıncılığı hakkında her geçen gün akıllara birçok soru gelmektedir? Bu sorulardan bir kısmını ise demin değindiğimiz TV teknolojilerindeki gelişmeler oluşturmaktadır. Bu konulardan en merak edilenleri arasında ise 4K yer almaktadır. İşte 4K hakkında merak ettiğiniz her şey.

4K Nedir?

Bir çözünürlük terimi olan 4K kamera ve ekran teknolojilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 4K en basit tanımıyla Full HD çözünürlüğün tam 4 katına verilen isimdir. Normal bir Full HD TV’de ya da ekranda 2 bin piksel bulunurken 4K teknolojisiyle bu sayı dört katına çıkarak 8 bin piksele kadar ulaşmaktadır. Günümüzde yüksek kalite yayınların temel dayanağı 4K’dır.

4K’nın Açılımı Nedir?

4K çözünürlükte ya da 4K teknolojisinde “K” harfi bin rakamını ifade eder ve bin kelimesinin kısaltılmış hali için kullanılır. 4K terimi ile söylenilmek istenen aslında 4 bindir. Yani 4K çözünürlük yaklaşık olarak 4bin pikselden oluştuğu için 4K olarak kısaltılmış şekilde ifade edilmektedir.

4K Televizyonları Diğer Televizyonlardan Ayıran Özellikler Neler?

4K çözünürlüğe sahip televizyonlar diğer televizyonlara göre çok daha fazla detay sunar. 4K ekrana sahip televizyonlarda piksel sayısı fazladır. Piksel sayısının fazla olması nedeniyle 4K televizyonlarda görüntü kalitesi diğer HD televizyonlara göre daha yüksektir. 4K ekran çözünürlüğüne sahip TV’ler diğer HD TV’lere göre biraz daha pahalıdır.

IPTV’den 4K Yayın Nasıl İzlenir?

IPTV veya bir başka değişle internet TV izleyebilmek için birkaç adım vardır. Bu adımlara daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Peki 4K çözünürlüğe sahip bir yayını IPTV üzerinden izleyebilir miyiz? IPTV’ler 4K çözünürlüklü yayınları destekler mi? Sorularına verebileceğimiz yanıt şu an için çok yaygın olmasa da “evet” şeklinde olacaktır. Bildiğiniz üzere gerek uluslar arası gerekse ulusal TV kanalları 4K yayınlar yapmaya başladılar. Özellikle uzak doğuda ve batıda birçok ülke bu yayınların sayısını arttırmaya başladı. Ülkemizde ise 4K yayıncılığa TRT öncülük etmekte. TV’lerde 4K çözünürlüğe sahip yayınlar gün geçtikçe artmakta. IPTV üzerinden 4K yayın izleyebilmek ise şu an için zor da olsa mümkün. IPTV üzerinden 4K bir yayın izlemek istiyorsanız; öncelikli olarak IPTV kutunuzun 4K özellikli yayınları destekliyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra televizyonunuzun da 4K yayın özelliğinin olması gerekmektedir. Bu iki koşula ek bir de internet hızının oldukça yüksek ve kesintisiz olması gerekir. Tüm bu koşullar yerine getirildiği takdirde internet üzerinden 4K yayınları izleyebilir, IPTV’nizin 4K yayınlara uygun olduğunu görebilirsiniz.

 

Başlıklar :
4k nedir ne işe yarar

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?