5 Büyüklerin Simgelerinin Şaşırtıcı Ortaya Çıkış Hikayeleri

93

Süper Lig takımlarından Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş simgelerinin şaşırtıcı ortaya çıkış hikayeleri var. 5 büyüklerin sembollerinin ilginç hikayelerini merak ediyor ve acaba bu sembollerin doğuşu nasıl ve ne zaman ilk olarak ortaya çıktı diye düşünüyorsanız işte cevabı…

Futbolseverler kendi takımlarını bir lakapla ve sembol kullanarak anmayı seviyor. Statlarda kullandıkları pankartlarla da bunu gösteriyor. Süperlig takımlarımızın farklı farklı sembolleri var; kartal,aslan, kanarya, kaplan, timsah… Bu sembollerin ortaya çıkış hikayeleri ise bayağı ilginç…

1Beşiktaş- Kartal

Adıyla tescil edilen ilk Türk spor kulübü olan Beşiktaş’ın sembolü kartal ilk olarak 1940-1941 sezonunda ortaya çıktı.  Renkleri sonradan siyah-beyaza çevrilmesiyle bilinen Beşiktaş’ın 19441 sezonunda ligin bitimine 5 hafta süre kala oynadığı maçta çok etkili oluşuyla spiker “Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar” şeklinde bağırmaya başlar ve bu tezahürata taraftar da eşlik eder. Böylece Beşiktaş’in simgesi Kartal olur.

2Fenerbahçe- Kanarya

Sarı kanarya sembolünün mimarı ise Fenerbahçe eski kalecilerinden Cihat Arman. Cihat Arman bir maçta 90 a giden topu kurtarınca, taraftardan biri, ‘Hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu’ diye bağırmıştı ve ertesi gün gazeteler de bu durumu yazınca, Fenerbahçe’nin sembolü Sarı Kanarya olmuştur.

3Galatasaray- Aslan

İlk Türk futbol takımı oluşuyla ve herhangi bir futbol liginde mğcadele eden ilk Türk futbol takımı olarak bilinen Galatasaray’ın aslan olarak anılmasının sebebi ise eski sporcusu Nihat Bedik. Galatasaray futbol takımının 8 yıl kaptanlığını yapan, 18 kez giydiği A Milli Takım formasını 8 kez kaptan olarak taşıyan Bedik, futbolculuk döneminde de ”Aslan Nihat” olarak anılıyordu.

4Bursaspor – Timsah

Bursaspor ilk yıllarında yeşil inci olarak anılıyordu. Bursaspor takım yöneticisinin belgesel izlerken timsahın boğayı yiyişinden etkilenmesi üzerine Bursaspor’un yeşil inci lakabı Timsah olarak değiştirildi. Bursaspor’la özdeşleşen gol sevinci “timsah yürüyüşü”nün mucidi ise Ugandalı futbolcu Majid Mussisi’dir. Mussisi’nin İntertoto maçlarında Almanya’nın Karlsruhe takımıyla oynanan maçta attığı gol sonrası yaptığı timsah yürüyüşü büyük ilgi görür ve gelenekselleşir.

5Trabzonspor- Kaplan/ Karadeniz Fırtınası

Bordo-mavili takım Trabzonspor’da taraftarlar ve gazeteler kaplan lakabını kullanıyordu. Trabzonspor, son yıllarda gerek ulusal gerekse de uluslararası arenada “Karadeniz fırtınası” olarak anılmaya başlandı.

Başlıklar :
iyi futbol nasıl oynanır

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?