ABD Geri Adım Atmadı: PYD ve PKK arasında fark var!

38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’ya sert çıkıp, “sen örgütün mü yoksa benim mi yanımdasın” diye sormuştu. “PYD de YPG de bal gibi terör örgütüdür. Ey Amerika!” diye seslenen Erdoğan, “Orta Doğu’nun kan gölüne dönmesinde sizin de payınız var” dedi. İşte bu sözlere Amerika’dan cevap geldi. Dışişleri bakanlığı sözcüsü, geri adım atmadı. “PYD ve PKK arasında fark var!” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, günlük basın toplantısında Erdoğan’a cevap verdi. Toner, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin YPG’yi terör örgütü olarak görmediği konusundaki açıklamaları tekrarladı.

abd-dısisleri-sozcusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Toner, “PKK bize göre bir terör örgütüdür. Ancak PKK ile YPG arasında açık fark var. YPG konusunda Türkiye ile aynı görüşte değiliz. Suriye’nin kan gölüne dönmesinin sorumlusu ve nedeni Esad rejimi ve İŞİD’dir” diye konuştu.

erdogan-ey-amerika-bizimle-beraber-misiniz-yoksa-bu-teror-orgutu-pyd

YPG’nin İŞİD’e karşı sahada başarılı bir mücadele verdiğini savunan Toner, “Türkiye, PKK ile YPG arasında bir bağ görüyor. PKK’nın terör örgütü olduğu konusunda biz çok açık olduk. Ancak biz PKK ile YPG arasında bir bağ görmüyoruz” dedi.

ABD ile Türkiye’nin iki dost ve müttefik ülkeler olduğunu, bunu kimsenin sorgulamaması gerektiğini söyleyen Toner, Türkiye’nin kaygılarını anladıklarını ve bu konudaki görüşmelerin sürdürüleceğini belirtti.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?