Açlık Sınırı Yine Asgari Ücretin Üstünde!

5

Şubat ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1407 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 584 lira oldu. Asgari ücretli vatandaş da bi bu sonuçlara bi de cebine giren paraya bakıp kara kara düşünüyor.

Türk-İş, çalışanlarının geçim koşullarını ortaya çıkarmak için her ay “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması yapıyor. Araştırmanın şubat ayı sonuçları da açıklandı.

aclik-siniri-bin-407-lira

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir aile sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için en az bin 407 lira 42 kuruş harcaması gerekiyor. Bu bütçe açlık sınırı olan kabul edilirken, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 4 bin 584 lira 44 kuruş oldu.

Bekar bir çalışanın ise şubat ayındaki verilere göre yaşama maliyeti bin 741 lira 19 kuruş olarak hesaplandı.

Ankara’daki 4 kişilik bir ailenin yiyecek için yapması gereken asgari harcama tutarı Ocak ayına göre yüzde 2,75 azaldı. Gıda enflasyonunda son 1 yıldaki artış yüzde 7,64 oldu. Yıllık ortalama artış ise yüzde 14,36 olarak hesaplandı.

Et fiyatı yapılan müdahale sonucu geriledi

Araştırmaya göre, süt ve peynir fiyatında az da olsa bir gerileme tespit edildi. Yoğurt fiyatı ise aynı kaldı. Pirinç, makarna, bulgur, un, irmik fiyatları da genel olarak değişmedi. Et fiyatı, yapılan müdahale sonucu geriledi. Tavuk fiyatı aynı kalırken, balık fiyatı biraz arttı. Balık fiyatı hesaplanırken tezgahta bol bulunan ve fiyatı nispeten ucuz olan çeşitlere ağırlık verildi. Yumurta fiyatı bu ay 4 kuruş daha geriledi ve tanesi 42 kuruş hesaplandı.

Rusya ile krizi meyve ve sebzeyi ucuzlattı

yoksulluk-orani

Rusya’ya yapılan yaş sebze-meyve ihracatının gerilemesi ve yaş sebze-meyve fiyatları, mevsim koşullarının iyi olmasına da bağlı olarak bu ay geriledi ve aile bütçesine olumlu yansıdı. Ocak ayında 3,67 lira olarak hesaplanan yaş-sebze kilogram fiyatı bu ay 3,47 lira oldu. Ortalama sebze fiyatı geçen ay 4,09 lirayken, bu ay 3,88 liraya geriledi. Ortalama meyve kilogram fiyatı ise 2,64 liradan bu ay 2,46 liraya geriledi.

Hesaplama yapılırken pazardaki mevsim ürünleri esas alındı ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarından hareket edildi. Tereyağı ve margarin ile zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı bu ay yine aynı kaldı. Zeytinin ortalama kilogram fiyatındaki artış hem siyah hem yeşil zeytinde devam etti. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği) ürünlerinden fındığın fiyatındaki gerileme devam etti, diğerleri aynı kaldı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?