Afyonkarahisar Tarihi ve Turistik Yerleri – Gezi Rehberi

44

Resimli Afyonkarahisar tarihi ve turistik mekanları gezmeye ne dersiniz? Gezi rehberi ile Afyonkarahisar’ın kale, müze, mimari, park, kaplıca, cami, kilise gibi mekanlarında mutlaka görmeniz gereken yerlerde kısa bir foto galeri turu yapacağız.

afyonkarahisar1

7Afyon Kalesi


Şehrin güneyinde, çok yüksek ve yalçın bir dağın tepesindedir. Adını dünyanın oluşumunun dördüncü zaman diliminde bir yanardağ ağzında meydana gelen sarp kayalar üzerine kurulan kaleden (Karahisar) ve ilk defa “Synnada” antik kenti sikkelerin de karşımıza çıkan haşhaş (Opıum-Afyonkarahisar)dan alan Afyonkarahisar M.Ö. 2.000 yıllarına kadar uzanan bir tarih şeridi yaşatır.

6İhsaniye Ayazini Kasabası (Metropolis):

Afyon-Eskişehir karayolunun 27kmden sağa doğru 47 km gidilerek ulaşılan Ayazini kasabasının Frigler Dönemi’nden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans Dönemi’ne ait kiliseler ve kaya yerleşimleri arazinin elverişli olması nedeniyle oyularak yapılmış eserleridir Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya oyulmuş kilise ve şapeller bulunmaktadır.

5Synnada:

Şuhut ilçe merkezinde bulunan kent, Roma ve Bizans dönemlerinde Frigya’nın başkenti olmuş büyük bir kenttir Roma döneminde yarı özerk bir konuma ulaşmış olan kentte, imparator adına ve Hieropolis’le ortaklaşa, gümüş Cistophorus ve bronz sikkeler bastırılmıştır

4İhsaniye Döğer Yerleşim Yeri:

İhsaniye ilçesine 12 km uzaklıktaki Döğer kasabası Frigler Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır Aslankaya, Kapıkaya I ve II, Tanrıça Kybele adına yapılmış açık hava tapınağı özelliğinde MÖ7yüzyılda yapılmış kaya anıtları ile Asar ve Eski Döğer’de Frig yerleşim yerleri vardır Roma ve Bizans Dönemi’ne ait kaya yerleşim ve mezar odaları ile kiliseler çevrede oldukça çok görülmektedir

3Apameia Kibotos Antik Kenti:

Bugünkü Dinar ilçesinde bulunan kentin daha önceki adı Kelainai’dir Roma döneminde Apameia Kibotos adını almıştır Şehir MÖ 6 yüzyıldan itibaren önemli bir merkez olmuştur Efes’ten sonra ikinci büyük kent olduğu bilinmektedir Anıtsal yapıtlardan olan stadyum ve tiyatro kısmen özelliğini koruyarak kalmıştırEfes’le birlikte bastırdığı bronz sikkeler de vardır Yarı özerk olarak imparator adına sikkeler bastırmıştır.

2Dokimaia Antik Kenti (İscehisar):

İscehisar ilçe merkezinde, Makedonyalılar tarafından kurulmuş bir kenttir Roma döneminde yarı özerk konumuyla, imparator adına bronz kent sikkeleri bastırılmıştır

1Yedi Kapı Kaya Yerleşim Yeri:

Bolvadin-Emirdağ karayolu üzerinde, Bolvadin Kemerkaya kasabasının 3 km kuzeyinde karayolunun 1 km doğusunda yer almaktadır Çalışmalar sırasında askeri garnizon veya idari binalar olabileceği tahmin edilen kayaya oyma karmaşık yapı grubu ile halkın sığınak olarak kullandıkları yeraltı kentinin bir bölümü ortaya çıkarılmıştır Geç Roma ve Erken Bizans Dönemi’ne tarihlenen yerleşimdeki çalışmalar devam etmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?