Ağrı dağı efsanesi romanı ana fikri nedir?

804

Ağrı dağı efsanesi romanı ana fikri; Yaşar Kemal, Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarından biridir. 1923 doğumlu olan Kemal, yazdığı kitaplar ve eserleri ile edebiyata damga vurmuştur. İşte o eserlerden biri; Ağrı Dağı Efsanesi. Bu tarihi romanın konusunu ve ana fikrini sizler için derledik.

yaşar-kemal

Kitabın Adı: Ağrı dağı Efsanesi
Kitabın Yazarı:Yaşar Kemal
Kitabın Yazılma Yılı: 1970
Kitabın Yayınevi: Adam Yayınları.
Kitabın Basım Yılı: 12. Basım Mart 2002
Sayfa Sayısı:113
Kitabın Konusu: Çoban Ahmet ile padişah kızı Gülbahar’ın aşkı.

YASAR-KEMALYazar nasıl bir ana düşünceye ulaşmaktadır?
Yazar hiç bir gücün aşk karşısında duramayacağını, aşkın her engeli aşabileceğini anlatıyor.

Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi:

Gülbahar : 22 yaşında orta boylu, dolgun, duru, açık tenli,buğday benizli bir kızdı. Zeki, az konuşup inceden gülen biri.
Ahmet : Sarışın, mavi gözlü, uzun, dalgalı sarı sakallı .Yüz ifadesi kederli özlemli biri gibi.
Mahmut Han : Beyazıt Paşası, Gülbahar’ın babası. Zalim, başa çıkılmaz, hep kendi dediğini yapan gaddar bir insan.
Sofi : Uzun ak sakallı, yaşlı bir insan. Ahmet’in ustası, akıl danıştığı kişi diyebiliriz.

Kitabın Anafikri: Hiçbir zaman doğru yoldan vazgeçmemenin ve hakkına razı olup haksız rekabete baş vurmamanın gerektiği.

yasar-kemal-kimdir-eserleri-odulleriKitabın Yorumu: Bu romanı alırken konusu ile ilgili tereddütlerim vardı. Ama daha ilk sayfayı bitirdiğimde eserin büyüsüne yavaş yavaş kapılmaya başladım. Okudukça artan bir zevk, bir merak olduğu için kısa bir süre içinde kitabı bitirdim. İnsanın okudukça okuyası geliyor. Eserde türk filmlerindeki gibi zengin kız, fakir erkek konusu olsada konu farklı işlendiği için okurken çok zevk aldım.Bu eserin yüzyılımızın en büyük yazarlarından olan Yaşar Kemal’in olması çok güzel ve heyecan vericiydi. Bir de yaşanmış bir olay olduğunu bilerek okumak, okuma isteğimi arttırdı.Eserin beğendiğim yönleri ; Ahmet’in haddini aşarak bir padişah kızıyla aşk yaşaması, efsanevi bir dille anlatılması, akıcı olması ve aralarda resimlerle süslemiş olmasıdır. Eserde beğenmediğim bir şey yok. Herkese tavsiye ederim.

Başlıklar :
yaşar kemal ağrı dağı efsanesi konusu, ağrı dağı efsanesi ana fikri, ağrı dağı efsanesinin konusu, ağrı dağı efsanesi konusu, ağrı dağı efsanesi konusu ve ana fikir, Ağrı dağı ana fikri, Ağrı dağı efsanesi romanı ana fikri, ağrı Dağı Efsanesi tema, agri dagi efsanesi temasi ana dusuncesi, ağrı dağı efsanesi yaşar pdf, ağrı dağı efsanesinin ana fikri, agridagi efsanesi ana fikri

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?