Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Nedir? Ne Değildir?

17

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, yapım aşaması tamamlandıktan sonra Türkiye’nin ilk ve tek nükleer santrali olacak. 2010 yılında Rusya ile yapılan anlaşma sonrası Mersin ilinin Gülnar ilçesinde yapımına başlanan santral, çevreye verdiği zarar ve son olarak Japonya’da görülen santral kazası sonrası tartışmaları da beraberinde getirmişti. İnşaası belli ölçüde tamamlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Türkiye-Rusya gerginliği nedeniyle şimdilik askıya alındı. Son zamanlarda sıkça gündeme gelen Akkuyu Nükleer Güç Santrali hakkında bizde bir araştırma yaptık. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Türkiye’ye katkısı nedir? Santral ne zaman tamamlanacak? Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin zararları ve faydaları nelerdir? İşte 5 maddede Akkuyu Nükleer Güç Santrali..

1Akkuyu Nükleer Güç Santrali Yapım Aşaması

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmakta. 2010 yılında Rusya ile yapılan anlaşma ile Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Büyükeceli Kasabasının Akkuyu mevkiinde yapımına başlandı. Biterse Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak.

2Akkuyu Nükleer Güç Santrali Yapım Bedeli

Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşma gereği Rus kamu şirketi Atomstroyexport yapımını üstlenmişti. Nükleer Güç Santrali, ürettiği elektriğin yüzde 50’sini 15 yıl boyunca Türkiye tarafından satın alınması garantisi ile bedelsiz olarak yapılacak. Türkiye ile Rusya’nın yaptığı anlaşmaya göre Türkiye kilovatsaatine 12.35 sent garanti para karşılığın elektrik enerjisini satın alacaktı. Türkiye bu inşaat ve üretimde hiç bir bedel ödemeyecek.

3Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Türkiye’ye Getirisi

Türkiye’nin 10 yıllık enerji planlamasına bakıldığında yıllık ortalama yüzde 8 enerji açığı görülmekte. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Ülkemizin enerji ihtiyacını yüzde 6’sını karşılayacak. Türkiye yılda 5 ülkeden ortalama 4 milyar 650 milyon 370 bin kilovatsaat elektrik ithal etmekte olup yaklaşık 54 milyar dolarlık fatura ödemekte. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile birlikte ülkemiz enerji ihtiyacının yüzde 6’sını karşılayacağı gibi kilovatsaatine 12.35 sent gibi daha uygun fiyata ve 15 yıl fiyat garantisi ile elektrik satın alacak. Akkuyu Nükleer Santrali civarındaki yerleşim bölgelerinin altyapılarının gelişmesi, yeni yol, hastane, okul ve spor tesislerinin yanı sıra, ticaret, ulaşım, eğitim ve tıp gibi alanlarda yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlaması ön görülüyor.

4Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Ülkemize Zararı

Nükleer Güç Santralleri olası bir kaza sonucu tahrip gücü yüksek merkezlerdir. 2011 yılında Japonya’da meydana gelen kazaya deprem ve tusunami yol açmıştı. Tusunami ile Santrali su bastı ve jeneratörler devre dışı kaldı. Elektriğin kesilmesi soğutma çalışmalarını durdurdu ve aşırı ısınma ile santralde erimeler ve patlamalar meydana geldi. Bu kazada birçok insan hayatını kaybetti. İddialara göre Akkuyu Nükleer Güç Santrali, zemini bozuk bir yere kuruluyor. Başka bir iddia ise Santralin çalışması ile birlikte Turizm, meyve ve sebzeler zarar görecek.

5Akkuyu Nükleer Güç Santrali Ne Zaman Bitecek

 

2010 yılında Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali çalışması başlamıştı. 2015 yılına gelindiğinde ise Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesi sonucu iki ülke arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Rus Hükümeti Akkuyu Nükleer Güç Santrali yapımını askıya aldı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşasının başlayıp başlamayacağı yada ne zaman başlayacağı konusunda herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?