Albino nedir? Albino Hakkında Bilgi

1674

Albino hastalığı son dönemlerin en çok konuşulan hastalıklarından biri, albinizm ve akşınlık da denen bu hastalık soydan(ırsi) geçen bir metobolizma hastalığıdır. Bizde sizler için bu hastalığın tüm detaylarını araştırdık. Albino nedir? Akşınlık(Albinoluk) hastalığının nedenleri nelerdir? Albino hastalığı niçin olur? Albino hastalığının sebepleri nelerdir? sorularının tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşte Albino hastalığı hakkında bilgiler..

Albino Nedir?

Akşınlık ya da albinizm, soydan geçen bir metobolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara Akşın ya da Albino denir.

Albino Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deride renk pigmentinin eksikliği sebebiyle oluşan hastalıktan mağdur insanların adı. Bu hastalığa sahip insanların gözleri kırmızı ve saçları beyazdır. Gözleri ışığı yeterince kıramadığı için göz bebeklerini kısmak ve bir noktaya sabit bir şekilde bakmamak suretiyle bundan asgari zararı görmeye çalışırlar. Albinoların güneş altında kalması, şiddetli yanıklara sebebiyet vermeleri ve kansere yakalanma oranlarını arttırmalarıyla aynı anlama gelir. Genetik bir hastalıktır, engellemek için en fazla albinoların çocuk sahibi olmaları engellenebilir ki bu da bir yerde tercihe girer. Zorla olursa ne kadar etiğe uygundur ne kadar aykırıdır tartışılır.

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır.
Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır.

Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır.

Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır.

Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir.

Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.

albino-hastaligi

Başlıklar :
albino hastalığı, albino hastaligi nedir, albino hastalığı hakkında bilgi, albino, albino hastalığı nedir kısaca, albino hastaları ne kadar yaşar, albino ne demek, albino hastalığı ne demek, albino nedir, beyaz ten hastalığı, albino hastalığı nedri, albino hastası nedir

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?