Aman Dikkat! Diyet Yiyecekler Şişmanlatıyor!

3

Diyet Yiyecekler Şişmanlatıyor! Light mı tam yağlı mı? diye sorulsa bir çoğumuz Light deriz. Ama Amerika’da yapılan son araştırmalar beslenmede doğru bildiğimiz bir çok şeyin yanlış olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, light ürünler, tam yağlı süt, peynir ve yoğurda göre daha fazla kilo aldırıyor.

 

Çarpıcı sonuçların merkezi Amerika’daki Harvard ve Taft üniversiteleri…
light-mi-tam-yagli-mi,Jq4ZIdemQEeF_dXkVuYtcQ

Dünya çapındaki bu iki üniversitedeki bilim insanları yaklaşık 22 bin kişiyi tam 15 yıl boyunca izledi. Yapılan incelemelerle iki araştırmanın sonucunda da yağlı süt, peynir ve yoğurt yiyenlerin obezite ve diyabet riskinin ‘light’ ürün tüketenlerden çok daha düşük olduğunu ortaya çıktı.

sut

Harvard Üniversitesi’nin ‘Kadın Sağlığı Çalışması’ kapsamında 18 bin 438 kadın 11 yıl takip edildi. Araştırmaya göre tam yağlı süt ürünleriyle beslenenlerde obezite riskinin en az yüzde 8 oranında daha düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

 

obezitede-rekora-gittik-

üç yıl önce İsveç’te yapılan tam yağlı süt, tereyağı, peynir ve kaymak tüketen orta yaştaki erkeklerin 12 yıl boyunca izlendiği araştırmada ise bu kişilerin az yağlı ürün tüketenlerden obezite riskinin daha düşük olduğu saptanmıştı.

peynır-sut

Uzmanlar düşük kalorili olduğu için tavsiye edilen ancak bir çoğu tatlandırıcı içeren yağsız süt ürünlerine göre yağlı süt ürünlerinin sindiriminin daha yavaş ve daha doyurucu olduğunu belirtiyor.

light-sutun-faydalari-neler-h1458291719-296a42

Taft Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada ise diyabet riskinin tam yağlı süt ürünlerini tüketenlerde, yağsız veya düşük yağlıları tüketenlere göre daha düşük olduğu tespit edildi.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?