Aracımı en iyi fiyata nasıl satarım?

552

Aracımı en iyi fiyata nasıl satarım? diyorsanız, ikinci el otomobilinizi en iyi fiyata satmanın yollarını arıyorsanız ve aracınızın değerini koruması için yapmanız gerekenleri bu haberimizde bulacaksınız.

en-az-en-cok-arizalanan-ikinci-el-otomobiller

Önemli bir yatırım yaparak satın aldığınız otomobilinizin değerini koruyabilmesi en başta sizin aracınızı kullanma tarzınıza bağlı. Aracınızın değerini her zaman korumak istiyorsanız bu tavsiyelere göz atmanızı öneririz.

9Arabanızı yıkayın, cilalayın, parlatın:

Fiyatı belirlerken görüntü çok önemli. Aracınız ne kadar iyi görünüyorsa o kadar ilgi çekecektir. Ve iyi görünen her otomobil, sahibinin özenli kullanımına işaret eder. Yıkamaların yanında ayda bir cilalatmak aracınızın canlılığını yitirmemesini ve yüzeyinin pürüzsüz kalmasını sağlar. İç alanda detaylı temizlik ve cila da aynı derecede önemli. Araç koltuklarında kılıf kullanmak da döşemelerinizi koruyacaktır.

8Servis randevularınızı aksatmayın:

Hem tüm bakımları yaptırmak hem de bunları belgelemek size aracınızı satarken kazandırır. Rutin bakımları yaptırmak, aracınızın da çok daha güvenli olmasını sağlayacağı gibi, sorunlarla daha küçükken ilgilenmiş olacağınız için, sizi daha büyük masraflardan da kurtarır.

7Değerini koruyan modeller seçmek:

Bazı marka ve modeller diğerlerine göre değerlerini daha zor kaybediyorlar bu doğru. Fakat düzenli bakımları yapılmış, piyasasına uygun fiyatlandırılmış bir aracı satıyorsanız, her zaman bunları yapmamış kişiden önde olacağınızdan emin olabilirsiniz.
Uzun yolculuklar için kiralamayı tercih etmek: Ben bu arabayı kullanmak için aldım diyorsanız bile, yılda birkaç yüz lira verip araç kiralamak, size otomobilinizi satarken piyasasının en iyi fiyatlarını isteme şansı yaratır. Tercih elbette sizin, fakat uzun yolculukları sık yapıyorsanız, bunun için araç kiralamak kendi otomobilinizin aşırı yıpranmasını ve değer kaybetmesini önleyebilecek bir seçenek. Araç seçiminde zorlanıyorsanız, ya da iki araç arasında kaldıysanız otopuan.net adresinden size ve isteklerinize en uygun aracı seçebilirsiniz.

6Aşırı yol yapmayın:

Otomobili elbette kullanmak için aldınız, fakat yaşına göre fazla kullanılmış araçlar hem daha fazla yıpranır hem de satışa çıkardığınızda kilometresinden dolayı fiyatı kırmanız gerekebilir. Hem dünyada hem de Türkiye’de bir otomobilin yılda 10-13 bin km civarı bir yol yapması normal kabul ediliyor. Bu rakamı aracın yaşıyla çarparak yaşa göre ideal kilometresini bulabilirsiniz.

5Park deyip geçmeyin:

Otomobiller, hava şartlarından sandığınızdan daha fazla etkileniyorlar. Kar, güneş, rüzgar gibi faktörler boyayı etkilerken, aşırı soğuk hava şartları aracınızın motorunu dahi etkileyebiliyor. Eğer mümkünse aracınızı çok soğuk veya çok sıcak olmayan kapalı bir garaja park etmek, aracınızın hem değerini hem de ömrünü uzatabilir. Hiç mümkün değilse en azından aracınızı güneşten korumak için gölgeye park edebilirsiniz. Ayrıca başkalarının kolayca çarpabileceği, çiziklerin daha rahat oluşabileceği kalabalık yerlerden de mümkünse uzak durun.

4Arabada bir şeyler yiyip içmeyin:

Arabada sigara içmek kadar dönüşsüz konulardan biri de arabada yiyip içme alışkanlığı. Dökülen yemekler, dürümlerden sızanlar, lekeler ve koku görüntüyü bozacağı gibi, sigara yanıkları ve kokusu geri dönüşsüz olacaktır çünkü araçta bir kez bile içilse sigara kokusunu içmeyenler hemen fark edecektir.

3Aracınızı aşırı kişiselleştirmeyin:

Siz araca agresif bir görünüm kazandırıp full+full+full yaptığınızı düşünürken, potansiyel alıcılar için herşey bir tarafa, aracınızın gerçek değerini tespit etmek daha da zorlaşacaktır. Ayrıca yarış otomobillerini andıran güncellemeler, alıcılara aracı ne kadar zorlamış olduğunuz yönünde bir izlenim verir. Eğer aracınızı bir gün satmayı düşünüyorsanız, bunlardan kaçınmanızı öneririz.

2Makul sürüş tarzı:

Ani frenleme, aşırı hız, sürüşe uygun olmayan yollarda kullanmakla birlikte, normal bir aracı bir yarış pilotu gibi kullanmaya çalışmak da hem cebinizi hem de fiziksel olarak aracınızı yıpratır. Aşırı yıpranma, aşırı bakım, aşırı masraf ve fazla servis ziyareti olarak satışta karşınıza mutlaka gelecektir.

1Kaza yaptıysanız:

Gereken tamirleri en iyi şekilde yaptırtsanız da kaza geçmişi bulunan araçların fiyatları önemli ölçüde düşüyor. Aracınızı kazalı ise asla saklamayın. Kazayı saklamak alıcılara aslında hasarın söylediğinizden çok daha büyük olduğunu düşündürtebilir ve tecrübeli bir uzman görür görmez aracın kazalı olduğunu anlayabilir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?