Artık Otomobiller de Android kullanacak

104

Google’nin yeni sistemi Android Auto, Apple’nin CarPlay uygulamasına rakip olarak çıkarıldı. Ama çok kısa sürede Otomobil firmaları tarafından daha çok tercih edilen uygulama oldu. Bunun birinci nedeni de, android kullanan kişi sayısının daha fazla olması tabii ki. Bu zamana kadar az sayıda otomobilde bulunan android auto google’nin uygulamaya verdiği önemi artırmasıyla artık neredeyse tüm araçlarda standart olarak bulunacak.

Android Auto kısaca; USB arayüzünü kullanarak Google Now arayüzünü otomobilinizin ekranına yansıtan bir sistem. Böylece gözlerinizi yoldan ayırmadan seyahat etmeyi ve gerek eğlence gerek bilgi uygulamalarını cep telefonunuzun ekranından otomobil bilgi ekranına taşıyarak bilgilere oradan erişmenizi sağlıyor.

Elbette tüm otomobillerde ekran yok. Bu sebeple Google, Android Auto’yu cep telefonları için de bir uygulama olarak sunuyor. Uygulama henüz tüm ülkelere sunulmuş değil. Yavaş yavaş dağıtılmaya başlayacak.

android-auto

Android Auto Nedir?

Android Auto Google tarafından geliştirilen bir akıllı telefon projeksiyon standartı ve Android işletim sisteminde (sürüm 5.0 “Lollipop” ve sonrası) çalışan mobil cihazların sağladığı gösterge ünitesidir. Android Auto Google I/O 2014 de, 25 Haziran 2014 tarihinde ilan edildi. Android Oto mobil uygulaması 19 Mart 2015 tarihinde serbest bırakıldı. Standart sürücülere, GPS haritalama / navigasyon, müzik çalma, SMS, telefon ve web araması üzerinde kontrol sunar; ses komutları ile güvenli sürüş sağlamak için ellerle serbest çalışmasının vurgulanmasına rağmen, dokunmatik ekran ve düğme kontrollü gösterge ünitesi görüntülemesi de desteklenecekdir. Uyumlu uygulamalara Google Haritalar, Google Play Music, Spotify, Songza, Stitcher Radio, iHeartRadio ve TuneIn, MLB at Bat içerir.

Resmi Android Auto websitesi Android Autonu destekleyen en fazla otomobil üreticilerinin listesini yaparken, 2015 ve 2016 model yılları için yayımlanan birçok araç resmen henüz bunu desteklemiyordu. Android Auto, 6 Ocak 2014 tarihinde ilan edilmiş Open Automotive Alliancenin, bir parçası ve 28 otomobil üreticileri ve mobil teknoloji tedarikçisi Nvidia ile ortak bir çabadır. Mayıs 2015 yılında Hyundai şirketi 2015 Hyundai Sonatada kullanılabilir ilk yapım Android Auto hizmetini sunan ilk üretici oldu. Müşteriler bayiinde ya da 16 Haziran 2015-den başlayarak self-servis aracılığıyla mevcut 2015 Sonata modellerini Android Auto ile güncelleyebilir.

Başlıklar :
çin alfabesi, volkan caps, koksal baba, Osman Gazi, Cince s herfi, gecmişteki bilgisayarlar, hayaller ve gerçekler, muhsin yazıcı kabri

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?