Atatürk Havalimanı’ndaki Hain Saldırı Nasıl Gerçekleşti?

0

Atatürk Havalimanı’ndaki hain saldırının detayları ortaya çıktı! Havalimanını kana bulayan üç canlı bombanın patladığı saldırının detayları da kan dondurdu. İşte hainlerin saldırıyı gerçekleştirme şekli…

Atatürk Havalimanı’nı kana bulayan teröristler ölü sayısını arttırabilmek için hain planı en yoğun saatlerde yani akşam devreye soktu. 41 kişinin hayatını kaybettiği olayın detayları ortaya çıkıyor.

5772e35518c7731e8cf4dd80

Saldırı sonrasında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri saldırıyla ilgili güvenlik kamera görüntülerini topladı. 3 teröristin Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminaline taksiyle geldikleri belirlendi.

160628200600_istanbul_624x351_reuters_nocredit

Teröristlerden biri, taksiden iner inmez giriş kapısı önüne geçti. Ve orada beklemeye başladı. Diğer terörist ise hemen içeri yöneldi.

160628204630_havalimani_yolcular_624x351_epa_nocredit
İçeri giren terörist Havalimanı girişindeki x ray cihazı önünde kuyrukta bekleyenlere ‘Biraz sonra burada bomba patlayacak’ diyerek bağırdı. Yolcular panik olarak kapıya doğru koşmaya başlayınca kapıda bekleyen terörist önce kurşun yağdırdı, sonra üzerindeki bombayı patlattı.

ataturk-havalimanindak-canli-bombayi-vuran-hvpt

Üçüncü terörist ise kaostan yararlanarak daha önce planladıkları gibi yürüyen merdivenlerden koşarak üst kata, Atatürk Havalimanı’ndaki Dış hatlar Gidiş Terminali’ne çıktı.
Etrafa ateş açarak koşan terörist, bir polis tarafından vurularak yere düştü. Silahı kendisinden uzağa fırlayan saldırgan daha fazla çatışamayacağını anlayınca düştüğü yerde üzerindeki bombayı patlattı. Polisin saldırganı vurup düşürmesiyle daha fazla kişinin öldürülmesinin önüne geçildi.

atatürk havalimanı saldırı anı

Arama bölgesinin vatandaşlarla dolu olması nedeniyle polisin saldırgana müdahalede zorlandığı anlaşıldı. 3 canlı bombanın öldüğü patlamada 41 kişi hayatını kaybederken, 239 kişi de yaralandı.

620_340_son-dakika-ataturk-havaalani-teror-saldirisi-bombali-saldiri-620x338.45410628019323_5772ecf9bee30

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ve Bomba İmha uzmanları da tek tek delilleri topladı. Polisi IŞİD’e götüren değerlendirme ise ‘saldırının hedef alındığı noktanın daha çok turistlerin bulunabileceği dış hatlar terminalinin incelenmesi’ oldu.

havalimani-saldiri-696x400
IŞİD’in geçmişteki eylem sicilinde Sultanahmet ve Taksim de Alman ve İsrailli turistleri hedef alması, benzer eylemeleri Belçika ve Fransa’da yapmış olması, saldırıda direkt sivillerin hedef alınması, son 4 gün içerisinde örgütün İstanbul’da 2 ayrı bomba timinin yakalanması, yine örgütün Türkiye’yi İslam olarak kabul etmeyip “Tahut” düzenin devamı olduğu bir ülke olarak görüp cihat alanı içerisinde görmesi gibi değerlendirmeler ilk olarak IŞİD Örgütünün telaffuz edilmesine neden oldu.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?