Audi’nin Yeni Teknolojisiyle Kırmızı Işıkta Beklemeye Son!

136

Audi’nin yeni teknolojisiyle artık kırmızı ışıkta beklemek tarih olacak. Audi’nin Connect PRIME özelliği sayesinde; gerçek zamanlı trafik ışık bilgileri önceden aracınıza ulaşacak. İşte bu yeni teknolojinin trafikte sizlere sağlayacağı faydalar ve Audi Connect PRIME özelliği hakkında detaylı bilgiler…

Audi’nin üst düzey otomobillerine eklenecek olan bu özellik, şimdikinden daha da akıllı olmalarını sağlayacak!Audi’nin Connect PRIME özelliği ilk kez trafik ışıklarında kullanılmaya başlanacak. Şehrin trafik ışıkları hakkındaki gerçek zamanlı bilgiler öncede otomobile ulaşacak.

Audi’nin kullanıma sunmaya hazırlandığı yeni teknoloji şehrin trafik altyapısından otomobile sinyaller aktararak bambaşka bir sürüş keyfi yaratmayı amaçlıyor. 2017 yılında bazı şehirlerde kullanıma girmesi planlanan araç – altyapı iletişim platformu sayesinde trafik ışıkları sürücüler için sorun olmaktan çıkacak.

Şehirdeki tüm trafik ışık sisteminin verileri, Audi’nin bu yeni teknoloji destekleyen otomobillerine gönderilecek. Araç bilgi ekranına yansıyan veriler trafik ışıklarında kırmızı ışığın ne kadar süre ile yandığını, ne kadar süre kaldığını gösterecek. Böylece, sürücüler kırmızı ışıkların durumuna göre sürüş hızlarını belirleyebilecek ve daha az sayıda kırmızı ışık ile karşılaşacak.

Araç – Altyapı iletişiminin ilk basamağı olan bu sistemi, park yerleri, trafik yoğunluğu, kazalar ve altyapı çalışmaları gibi diğer canlı bilgilerin aktarıldığı daha gelişmiş sistemler takip edecek.

2017 Audi modellerinden sadece küçük bir kısmı bu sisteme sahip olacak ve bunların arasında 1 Haziran 2016 tarihinden sonra üretilen Audi Q7, A4 ve A4 allroad modelleri bulunmakta. Audi, diğer araçlarının ne zaman bu sisteme kavuşacağı konusunda bir bilgi vermiş değil…

Hızlı trafik akışını sağlayacak!

Pam Malhotra‘nın (Audi America Genel Müdürü) söylediğine göre firma, bu teknolojinin araç gezinti sistemleri, start – stop özellikleri ile birleştirilebileceği ve hatta bölgeler içerisinde trafik akışını iyileştirebileceği bir gelecek görmekte.

Bu teknoloji aslında bu haliyle, ülkemizde de pek çok trafik ışığında kullanılan sayaç sisteminden çok da farklı değil. Ancak Audi Bağlantılı Araçlar Genel Müdürü Pom Malhotra “Gelecekte bu teknoloji aracın otomatik dur kalk sistemi ile entegre olarak çalışabilir. Böylece trafik akışı hızlandırılarak yolculuk süreleri azaltılabilir” diyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?