Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raporunda Sert Eleştiriler!

4

Avrupa Parlamentosu’nun son yılların en sert üsluplu Türkiye raporunda, başta medya özgürlüğü olmak üzere Türkiye’de demokratikleşme ve hukuk devletinin gerilediği not ediliyor. Avrupa Parlamentosu’nun yıllık olağan Türkiye raporu bugün Fransa’daki oylamada kabul edildi. Rapor oy çokluğu ile kabul edildi.

Türkiye ilerleme raporu’nu Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri kaleme aldı.

Ekran-Resmi-2015-11-17-23.02.12-620x350

Piri’nin yazdığı raporda, ifade ve medya özgürlüğü, Güneydoğu Anadolu”daki gelişmeler, Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşması başlıkları öne çıkıyordu. AP’nin Türkiye raporunda başta medya özgürlüğü olmak üzere Türkiye’de demokratikleşme ve hukuk devletinin gerilediği not edildi.

fft81_mf2478965

Raporda, Türkiye ile AB arasında sığınmacılar konusunda varılan anlaşmanın Ankara’nın Avrupa Birliği üyelik sürecinden ayrı tutulması, Kürt sorununa çözüm için yeniden müzakerelere başlanması ve Kıbrıs sorununda Ankara’nın daha fazla adım atması isteniyor.

images (1)

BAKAN BOZKIR: İADE EDERİZ

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır bugün oylamadan önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2015 AB ilerleme raporu için “Bu şekilde yürürlüğe girerse bu raporu iade edeceğiz” demişti.

john-kerry-has-been-pushing-for-air-strikes-in-syria

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2015 İnsan Hakları Raporu’nda da Türkiye’ye sert eleştiriler yöneltildi.

Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından kamuoyuna açıklanan raporun 74 sayfalık Türkiye kısmında, ifade ve basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve Güneydoğu’daki operasyonlarla ilgili eleştiriler yöneltildi. 2015 yılı içerisinde Türkiye’deki en önemli insan hakları sorunları, “hükümetin ifade özgürlüğüne müdahalesi”, “yargı sistemindeki zayıflıklar” ve “askeri operasyonlarda sivillerin can güvenliğinin yeterince sağlanamaması” başlıkları altında sıralandı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?