Avrupa Ülkeleri Arasındaki Barış Sınırları

15

1985 yılındaki Shengen Anlaşması’ndan itibaren, Avrupa ülkelerinin kendi arasında sınırlar yavaş yavaş ortadan kalktı. Avrupa Birliğin’deki 26 ülke arasında tek vize ile rahatlıkla gezilebilmekte.

Toplam 16.500 km uzunluğundaki görünmeyen sınırlar özgürce, hiçbir kontrole gerek kalmadan geçilebiliyor.

Hollandalı bir fotoğrafçı Valerio Vincenzo da Avrupa ülkeleri arasındaki bu değişikliği görüntülemeye karar verdi. Ve yollara düştü. İşte Avrupa’daki birbirinden ilginç sınır fotoğrafları;

Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat ihtimali her geçen gün artıyor. Darısı başımıza diyelim, ve Hollandalı fotoğrafçının görüntülediği fotoğrafları sizlerle paylaşalım.

Vincenzo, “Sınır çizgisi, Barış Sınırları” ismini verdiği projesi ile Avrupa ülkeleri arasındaki sınırları fotoğrafladı. Vincenzo’nun projesi, bu günlerde yaşanan mülteci krizinde Avrupa Birliği’nin de dikkatini çekmek açısından oldukça önemli.

Hollandalı fotoğrafçı, proje ile ilgili yaptığı açıklamada. “GPS ve detaylı haritalar rehberliğinde uzun yolculuklar yaptım. Amacım ‘silinmiş’ sınırlara ulaşıp şimdiki barışçıl hallerini yansıtmak istedim” dedi.

İşte Avrupa’daki sınır fotoğrafları;

17Letonya-Estonya

16Almanya – Avusturya

15Hollanda – Almanya – Belçika

14Romanya – Bulgaristan

13Çek Cumhuriyeti – Polonya

12Almanya – Danimarka

11Fransa – Almanya

10Fransa – İtalya

9Belçika – Hollanda

8Portekiz – İspanya

7İsviçre – İtalya

6Litvanya – Letonya

5Norveç – Finlandiya – İsveç

4Polonya – Litvanya

3Bulgaristan – Romanya

2Slovakya – Polonya

1Polonya – Slovakya

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?