AYM’den Can Dündar ve Erdem Gül için önemli Karar!

7

Anayasa Mahkemesi Can Dündar ve Erdem Gül hakkında flaş bir karar verdi. Mahkeme Dündar ve Gül’e hak ihlali yapıldığına hükmetti. Bu kararın ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül gece saatlerinde tahliye oldu.

 

Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül 92 gündür tutukluydu.

can-dundar-erdem-gul-foto

Dündar ve Gül Mit tırları soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Tutuklanma gerekçeleri ise Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan, MİT TIR’larının Suriye’ye silah ve mühimmat taşıdığı iddiası ile ilgili haberler görüntülerdi.

can-dündar-erdem-gul

3 aydan fazla süredir Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteciler, hak ihlali olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Dündar ve Gül’ün bu başvurusunu görüşen AYM, hak ihlali olduğuna karar verdi.

can-dundar

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yaptıkları bireysel başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, raportörün ‘Hak ihlali yapıldığı’ yönündeki raporunu dikkate alarak, bu yönde karar verdi.

KARAR 3’E KARŞI 12 OYLA ALINDI

AYM, üyeleri kararı 3’e karşı 12 oyla yani oy çokluğu ile aldı. Yüksek mahkeme, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

aym

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından 14. Ağır ceza Mahkemesi gece saatlerinde Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tahliye edilmelerine karar verdi.

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?