Banka Kredisi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

8

Banka kredisi doğru kullanıldığında kişiye büyük avantajlar sağlarken, yanlış ve bilinçsiz kullanıldığında hayatınızı karartabilir. Neredeyse hergün reklamlarını izlediğimiz banka kredisi reklamları sizlere cazip avantajlar sunmaktadır. Ev kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi, bir çok ihtiyaca göre kredi seçenekleri ve faiz oranları ile bankalar size hizmet etmektedir. Tabiki bu hizmetten yararlanmak pek kolay olmuyor. Bir anda size binlerce TL para veren bankalar her türlü olasılığı düşünür ve hesaplar. Ya siz aldığınız para karşılığında bir çok belgeye imza atarken, ileriki dönemlerinizi bir nevi ipotek altına alırken bir muhasebe yapıyormusunuz? İşte bizde sizlere bu konuda yardımcı olmak için bir araştırma yaptık. Banka kredisi almadan önce bilmeniz gereken 5 şey nelerdir?

1Kredi Hesaplama

Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi tutarınızı belirledikten sonra her bankanın internet sitesinde bulunan kredi hesaplama bölümlerine girerek ne kadar faizle kredi alabildiğiniz, aylık ödeme planınızı, bankanın ne kadar masraf aldığını ve toplamda bankaya faizlerle birlikte ne kadar para yatırdığınızı öğrenin. her bankanın faiz oranı aralarında uçurumlar olmasa da farklılıklar vardır. Size en uygun olan bankaları sıralamanız için size kolaylık sağlayacaktır.

2Kredi Notu

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 9 bankanın ortaklığıyla kurulmuş, kişilerin performansını değerlendiren kurum tarafından verilir. Bir kaç internet sitesinden kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notuna göre her banka farklı not sınırı koymuştur. Bir banka kredi notunuzun düşük olduğu için kredi vermezken, diğer banka verebilir.

3Gelir, Gider Dengesi

Kredi hesaplaması yaptınız ve aylık ödeme planını çıkardınız. Peki aylık ödeme tutarınız, gelirinizin yüzde kaçını oluşturuyor. Bankalar aylık gelirinizin en fazla yüzde 75’i kadarına kredi vermektedir. Eğer bu standartlara uymuyorsanız, iki seçenek var birinci seçenek kredi tutarınızı düşüreceksiniz. İkinci seçenek ödeme vadesini uzatacaksınız. Vadeyi uzatırsanız bankaya ödeyeceğiniz tutar artacaktır.

4Bankalar

Bankalar ülke ekonomisinin kalbidir. Para onların işidir. Ekonominin en büyük işletmesi olan bankaların çalışanları da işlerinin en iyilerindendir. Kimin neye ne kadar ihtiyacı olduğunu ve ne söylemesi gerektiğini çok iyi bilirler. Yalan, hile aldatmaca yoktur, sadece size öyle güzel anlatırlarki fatura yatırmaya giderken 5000 TL. kredi ile çıkarsınız bankadan. Kredi alacaklar mutlaka bir çok bankayı gezmelidir. Faiz oranları, dosya masrafları, ödeme kolaylıkları en uygun olan sizin bankanızdır.

5Unutmayın!

Geçmişle günümüzü kıyasladığımızda birisinden borç almak, birisine borç vermek pek o kadar kolay değil. Ekonomik olarak sıkıntılı dönemlerden geçenler, ev sahibi yada araba sahibi olmak isteyenler… Bankalar bu gibi zamanlarda hepimizin ilk çalacak kapısı haline geldi. Sizlerde bu saydıklarımızdansanız, öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız; krediye gerçekten ihtiyacım var mı? Unutulmasın ki ülkemizde milyonlarca insan bankalara kredi tutarlarını ödeyemediği için ya icralıktır yada aldığı evi yada arabası elinden alınmıştır.

HENÜZ YORUM YOK