Başarılı İnsan Olmanın 9 Altın Kuralı!

4

Başarılı olmak…  Hayatta belki de herkesin hayali. Peki ama “başarı” gerçekten de ulaşılması zor olan bir şey mi?  Başarılı insanlar bunu nasıl başarıyorlar? Başarının anahtarını arıyorsanız bu yazı tam sizin için… İşte başarıya giden yolda 9 altın kural…

Ünlü ve başarılı insanların hayatına baktığımızda ortak noktalar görüyoruz. Hemen her başarılı insanın hayatında olan bu özellikler tesadüf olamaz değil mi? İşte size başarılı olma yolunda önemli katkılar sunacak 9 yöntem…

9Planlı Olmak ve Bir Gece Önceden Günlük Planı Hazırlamak

Ajandanızı günlük olarak tutun ve planlamalarınıza mümkün olduğunca uymaya çalışın. Her zaman bir gece önceden gün içindeki planınızı yapmak en iyisidir. Hem sabah plan yapma derdinden kurtulursunuz hem de bir gece önceden hazırladığınız planlar tazeliğini kaybetmemiş olur.

8Erken Uyanın!

Sabah kalkmayı planladığınız zamandan yarım saat daha erken kalkarak ne kadar fazla iş başarabileceğinize siz bile inanamayacaksınız. Aynı zamanda daha fazla vaktiniz olduğu için ağır ağır ve daha çok düşünerek işlerinizi yoluna sokabilirsiniz.

7Kan Akışını Hızlandırın

Woman Doing Yoga --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Ufak bir yoga seansı, kısa süreli yürüyüş veya bisiklete binmek kan akışınızı hızlandıracak ve güne daha zinde başlamanızı sağlayacak.

6Günlük Planınızı Gözden Geçirin

Günlük toplantılarınızı, kişisel görüşmelerinizi, telefon konuşmalarınızı ve hatta atacağınız e-mailleri bile gözden geçirmeniz kafanızda bazı şeyleri oturtmanızı sağlayacaktır.

5Dünya ile Bağlantı Kurun

Out of focus TV LCD set and remote control in man's hand isolated over a white background.

İşe giderken yolda radyo dinleyin veya kahvaltı esnasında televizyondan günlük haberleri takip edin. Dünya ile bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.

4Sağlıklı Kahvaltı Yapın!

Çoğu insan ya zamanı olmadığı ya da kilo vermek istediği için kahvaltıyı pas geçiyor. Bunların ikisi de oldukça yanlış düşünceler. Günlük ihtiyacınız olacak enerjiyi sağlamak için sıkı bir kahvaltı yapmalısınız.

3Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Steve Jobs her sabah kendine motivasyon konuşmaları yapardı. Siz belki bunu kendiniz için yapamayabilirsiniz fakat daha önceden hazırlanmış bazı motivasyonel konuşmaları, ropörtajları veya belgesel niteliğindeki başarı hikayelerini izleyerek güne başlayabilirsiniz.

2Çalışma Alanınız Düzenli Olmalı!

Çalışma alanınızda dikkatiniz dağılmamalı! Masanızda ihtiyacınız olan minimum sayıda eşya bulundurmanız da fayda var. Güne başlarken masanıza bir göz atın ve ihtiyacınız olmayan nesneleri görmeyeceğiniz bir yere kaldırın.

Çalışma Saati

çalışma-saati

Erteleme hastalığını yenmenin en kolay yollarından biridir derhal çalışmayı alışkanlık haline getirmek. Güne bir kahve ile başlayayım; iş arkadaşlarımla ufak bir sohbet edeyim derken o mesai bir türlü başlamaz.

1En Önemli İşini En Başta Tamamlamak

En önemli işiniz ne kadar zor görünse bile en başta tamamlamanızda fayda var. Güne zinde başlamışken kendinizde işinizi bitirmek için daha fazla enerji bulacaksınız. Eğer gün içince başka bir iş tamamlayamasanız bile en önemli işinizi bitirdiğinizde fena bir gün geçirmiş olmazsınız

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?