Başbakan’dan Müjde! Seri Üretime Başlıyoruz

1

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu; Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda basına kapalı olan toplantıda müjdeyi verdi. Türk yerli yapımı olan ilk milli piyade tüfeği olan MPT-76’nın, seri üretimine yakında başlanacağını belirtti.

Başbakan Davutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda basına kapalı bir toplantıya katıldı. Toplantıya katılan isimler arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ve Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir’de vardı.

Toplantıda birçok konuya değinildiğini belirten Ahmet Davutoğlu, basın mensuplarına çıkışta açıklama yaptı. Toplamda 2,5 saat süren toplantının ardından gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Başbakan, ilk milli yapım piyade tüfeği MPT-76’nın, seri üretimine başlanacağını açıklayarak müjdeyi verdi.

MPT-76 Milli Piyade Tüfeği Bizim İçin İlk Olacak

Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarlanan bu tüfek ilk milli yapım olarak tasarlandı ve seri üretimi için adımlar hızlanmaya başladı. MPT-76’nın, bu sene içerisinde seri üretimine başlanacağı resmen açıklandı. Ayrıca insansız hava aracı (İHA) konusunda da ciddi derecede adımlar atıldığı vurgulandı.

Toplantıda ayrıca Davutoğlu, İHA için desteğe ihtiyacımız olmadığını söylerken 17 adet de ATAK helikopterinin Silahlı Kuvvetleri’mizin himayesine ekleneceğini söyledi. Ayrıca 5.9 milyar TL’lik projeye de onay verildiğini belirtti.

Basına konuşan Davutoğlu, dokunulmazlık sorularına da açıklık getirdi. Dokunulmazlık konusunda Meclis’e fezlekelerin sunulduğunu söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu konuda sadece HDP’li milletvekillerinin değil, diğer partilerin milletvekillerinin de nasıl karşılayacağını merak ettiğini; ‘Diğer partilerin de tutumunu görmek istiyorum” ifadeleriyle dile getirdi.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?