Basketbol Nedir? Nasıl Oynanır?

0
1480

Dünyanın gözde sporlarından biri de basketbol’dur. Özellikle son yıllarda NBA’in yanı sıra Avrupa basketbolunda da bariz bir yükselişi var. Peki basketbol nedir? Nasıl ve kaç kişi ile oynanır? Basketbol kuralları ve oyuna dair önemli detaylar;

 

basketbol
Elle oynanan ve topu yüksekteki bir sepete sokmayı amaçlayan bir spor dalı. 1891 yılında ABD’de ortaya çıkmıştır. 1936 yılında Olimpiyat oyunlarına alınmıştır. Uzun yıllar boyunca basketbol, bir Amerikan oyunu olarak algılanmıştır. Ancak son yıllarda tüm dünyaya yayılmış ve tanınmıştır.


nbaBasketbol, beşer kişiden oluşan iki takımdan oluşur. Her takımın 7 tane de yedek oyuncusu vardır. Basketbol sahası 25 m uzunluğunda 15 m genişliğindedir.
Basketbol potasının yüksekliği 3 m’dir. Potaya bağlı 46 cm çapında demir bir çember ve çemberde dibi açık bir ağ vardır. Oyunda amaç; topu oyun kuralları içinde çemberden içeri sokmaktır. Topa ayakla müdahale etmek, topu yerde zıplatmadan yürümek kurallara aykırıdır. Top çemberden içeri girince 2 sayı kazanılır. Oyuncuların birbirlerine kural dışı müdahaleleri faul ile cezalandırılır. Her oyuncunun 5 faul alma hakkı vardır. Oyuncu 5. faulden sonra oyun dışı kalır. Bir basketbol maçı 40 dakika sürer. 10′ar dakikalık 4 devre hâlinde oynanır. Devreler arasında oyunculara dinlenme süreleri verilir.

basketbol-sporTürkiye’de basketbol ilk defa 1904 yılında Robert Kolejinde oynanmıştır. Ancak basketbolun yerleşmesi ve takımlar hâlinde oynanması 20 yıl kadar sonra başlamıştır. Basketbolda ilk millî maçımız Yunanistan’a karşı 24 Haziran 1936 yılında yapılmıştır. Takımımız bu maçı 49-12 kazanmıştır.

Anahtar Kelimeler
basketbol nedir,Basketbol nedir kisaca,basketbol ile ilgili bilgiler,basketbol hakkında bilgi,basket bol ile,Basketbol un tanimi,basketbol ne,basketbol ile ilgili kısa bilgiler,basketbol kısa bilgi,basketbol kısaca

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?