Bebeğinizi Sakın Yüzüstü Yatırmayın!

Bebeğinizi Sakın Yüzüstü Yatırmayın!

9

Uzmanlardan çok önemli uyarı geldi. Bebekleri yüzüstü yatırmayın! Pek çok ebeveynin kulaktan dolma bilgilerle bebeklerinin uyku pozisyonunu belirlediğini ifade eden uzmanlar, yeni doğan bir bebeğin sırtüstü yatırılarak uyutulması gerektiğini söyledi.

Bebeğin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından önem teşkil eden uyku pozisyonu doğru sağlanmadığı takdirde, nefes yollarının kapanması sebebiyle boğulma ve Ani Bebek Ölüm Sendromu (ABÖS) yaşanabiliyor.

En iyi uyku pozisyonunun sırtüstü olduğunu ifade eden uzmanlar, pek çok ebeveynin kulaktan dolma bilgilerle bebeklerinin uyku pozisyonunu belirlediğini söyledi. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, bebeğin yüzüstü, yan ve çok yumuşak bir yatakta yatırılması ve ebeveynle birlikte uyumasının hayatına mal olan en yüksek risk faktörleri olarak tanımlandığını ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Göker, “Bu sebeple en az risk taşıyan sırtüstü pozisyonun tercih edilmesi gerekiyor. Bazı ebeveynlerin bebeğin kusmuğu ile boğulması korkusu sebebiyle bebeklerini sırtüstü yatırmaktan kaçınıyor. Sırtüstü yatış ile bebeğin kusarak boğulma riskinin, yüzüstü yatış ile gerçekleşen ABÖS riskine göre çok daha az olduğunun bilinmesi gerekiyor. Özellikle uyku saatlerinde pozisyon olarak sırtüstü öneriliyor” dedi.

Bazı bebeklerin zaman içerisinde kendilerine has uyku pozisyonu aldığını ifade eden Göker, “Kimisi sırtüstü kimisi yan yatmaktan hoşlanıyor. Eğer sırtüstü pozisyona alıştıysa, yan yatırıldığı zaman huzursuz olabiliyor.

Zamanla daha çok hareketlenmeye ve dönmeye başlayan bebekler kendilerini en rahat hissettikleri uyku pozisyonu için direnebiliyor. Hangi pozisyona yönelirse yönelsin, ebeveynlerin bebekleri için en güvenilir yöntem olan sırtüstü pozisyonda yatırmaya dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bebeğinizi Sakın Yüzüstü Yatırmayın!

Bebek, bir insanın en küçük hali olan doğum anından itibaren yürüme dönemine kadar olan zaman diliminde aldığı isimdir.

Yeni doğmuş olan bir bebek her açıdan anne ve babasına muhtaçtır. Sağlıklı bir bebeğin ağrlığı ortalama 3.2  kg boyu ise 35–50  cm arası olabilir. Erkek bebeklerin ağırlığı kız bebeklere oranla biraz daha fazla olabilir.

İlk aylarda bebeğin gelişimini yakından takip etmek ve bu süreç içerisinde bebekle yakından ilgilenmek çok önemlidir. İlk aylarda bebek, el ve ayaklarını refleks olarak oynatabilir. Yüzüstü yatarken başını çok kısa bir süre için bile olsa yukarı kaldırabilir. Havada ayaküstü tutulunca yürüme hareketleri yapmaya çalışır. Parlak ve hareket eden nesneleri özelliklede etrafında hareket eden insanları izler. Kendisiyle konuşulmasından çok hoşlanır. İşitme duyusu zamanla daha da güçlenir ve seslere karşı tepki vermeye başlar. Yakınlarının özellikle annesinin göz ve ten temasından hoşlanır.

Bebeğinizi Sakın Yüzüstü Yatırmayın! Özet Bilgiler

  • Bebeğinizi Sakın Yüzüstü Yatırmayın ! Haber Böylesi Yok . 11/07/2016.  ifade eden uzmanlar, yeni doğan bir bebeğin sırtüstü yatırılarak uyutulması gerektiğini söyledi.
  • Çoğu ebeveyn yeterli bilgileri olmadığından dolayı bebeklerini yüzüstü yatırıyor .  Bu nedenle bebeklerin yüzüstü olarak değil sırtüstü olarak yatırılması gerektiği söyleniyor.
  • Uzmanlar, yeni doğan bir bebeğin sırtüstü yatırılarak uyutulması gerektiğini söylüyor.
  • Bebeğinizi sakın bu şekilde yatırmayın . Dr. Esra Göker, anneleri uyarıyor: Bebeklerinizi yüzüstü yatırmayın !  Sağlık  11.07.2016 16:18.
  • Sakın bebeklerinizi yüzüstü yatırmayın ! Sağlık July 12, 2016 admin 0.
  • Bebeklerin bir yaşını dolduruncaya kadar emzirildikten sonra hemen yatırılmaması gerektiğini belirtildi.
  • Bu yöntemin sadece çok ağlayan zor bebekleri sakinleştirmek için değil, sakin   Side/Stomach: Yan/ yüzüstü yatırma .
  • Bebeğinizi sakın bu şekilde yatırmayın . 11.07.2016 16:18.  Dr.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?