Beri Beri Hastalığı Nedir?

0
221

Beri beri hastalığı nedir? yeteri kadar (Bl) vitamini alamayanlarda görülen öldürücü bir hastalıktır. Sinir sistemi hastalığıdır. Beriberi hastalığı belli başlı üç şekilde görülür; çocuk beriberisi, yaş beriberi, kuru beriberi.

beri-beri


Tahıl tanelerinin kabuğunda, sütte, bazı sebzelerin köklerinde ve mayalarda bulunur. Sıcağa çok duyarlı bulunan (Bl) vitamini konserve yapımı sırasında yok olur. Bu yüzden gıdasını çoğunlukla konserve yiyecekle sağlayan uygar ülkelerde zaman zaman beriberi hastalığına rastlanır.

Vitaminlerin mevcudiyeti keşfedilinceye kadar, bu hastalığın nedeni bilinmiyor ve bu yüzden de hastalığa tutulanların çoğu kurtulamıyordu.

Beriberi hastalığının “polinevrit” ve “ödemli” olmak üzere iki şekli vardır. “Polinevrit” şeklinde, önce bacaklarda ağrılı bir halsizlik duyulur, hastalık tedavi edilmezse belden aşağıkısımda felç görülür. “Ödemli” şeklinde ise, kalp yetersizliği belirtileri ile birlikte, vücutta ödemler ve vücut sıvı keselerinde su toplanması görülür. Tedavide geç kalındığı taktirde vücutta dolaşım güçlüğü başlar ve hastalık ölümle sonuçlanır.

Anahtar Kelimeler
beriberi hastalığı nedir,Beriberi hastalığı,beriberi hastalığı kısaca,cılt beri hastalığı ne dir,beriberi hastalığındaki beri ne demek,beriberi hastalığı uzun,beriberi hastalığı nedir kısaca,beri beri,Berıberı hastalı,berıberı

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?