Beyninizi Güçlendirmek Sizin Elinizde!

16

Beyninizi güçlendirmek ister misiniz? Yedikleriniz ve yaşam tarzınıza dikkat etmeniz yeterli. Mesela “Protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı ile beynin performansını artırabilirsiniz. Dikkat eksikliği ve unutkanlığın da önüne geçebilirsiniz.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE UNUTKANLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLİRSİNİZ

Sağlıklı ve uzun yaşamda dengeli ve doğru beslenmek çok önemli. Günümüz şartlarında da beslenmenin önemi her geçen gün artıyor.

İnsan beyninin sürekli aktif, dikkat ve konsantrasyon açısından üstün olması için yenilen besinlerle doğrudan bağlantısı var. “Protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı beynin performansını artırıyor. Aynı zamanda dikkat eksikliği ve unutkanlığın önüne geçilmesini mümkün kılıyor. Ancak hangi mevsimde hangi besinleri hangi oranda yemek gerekiyor iyi bilmek gerekir.

beyin-yeni

GENÇ YAŞLARDA BAŞLAYAN UNUTKANLIK

Beslenmede sebze ve meyvelerin büyük yer teşkil etmeli. Sofralarda yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar mutlaka bulundurmalısınız  Genç yaşlarda başlayan unutkanlık ve dikkat eksikliğinin doğru beslenme ile giderilebilir.

Balık, et, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller ve tahıl içerikli beslenme şekli ile de günümüzde yaygınlaşan unutkanlığın önüne geçmek mümkün.

beyin

Pek önemsenmeyen hafif unutkanlık ve dikkat eksikliği, ileride karşımıza hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen alzheimer olarak çıkabilir. Bu nedenle protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan beslenme programı hayatımızın her döneminde olmalıdır.

İnsan gelişiminde enerji için gerekli kalori, şekerli ve yağlı yiyecekler yerine çeşitli besin grupları ile sağlanmalıdır. Esmer ekmek, bulgur, makarna, pirinç, yulaf ezmesi gibi işlenmemiş tahıllı gıdaların tüketimi önemlidir.

kahvaltı

Günlük en az 5 porsiyon olacak şekilde bol sebze ve meyve, süt, yoğurt, pastörize peynir, kefir ile süt, balık, tavuk, kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller gibi proteinler tüketilmelidir. Ayrıca günlük 6 ila 8 bardak su içilmesi son derece önemlidir.

tavuk

Az yağlı yiyeceklerin tercih edilmesi, şekerden zengin içecek ve yiyeceklerin tüketimine sınırlandırılma getirilmesi de önem taşımaktadır. Bu tarz beslenme ile unutkanlık ve dikkatsizlik ortadan kaldırılabiliyor. Beynin performansı da daha aktif olabiliyor.”

Son bi not: Sağlıklı beslenmenin yanında egzersiz yapmanın da sağlıklı yaşam için önemli olduğunu unutmayın.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?