Bilgisayarın Zararları Nelerdir? (Zararlı Alışkanlıklar)

6494

Bilgisayarın zararları ve korunma yolları:

Diğer insanlar ile iletişime geçmeden saatlerde bilgisayar başında duran, saatlerce oyun oynama veya internete girme gibi davanışlar içinde olan asosyal kişilere bilgisayar bağımlısı denir.

1. Bilgisayar bağımlılığının etkileri sonucunda: Uyku düzensizliği, iş yerindeki başarı ve performansın düşmesi, randevulara gecikme, sosyal ilişkilerin zayıflaması, kaygı, tek başına vakit geçirme eğiliminin artması, aile ilişkilerinde bozulma vb. sorunlar tespit edilmiştir.

2. Fiziksel olarak: Disk kayması, Boyun fıtığı, Bel fıtığı, Bilek, diz ve dirsek kireçlenmesi, Omuz ve boyun tutulması, baş, boyun ve sırt ağrıları, yorgunluk, sinirlilik ve göz yorgunluğu görülmektedir.

3. Bilgisayar ekranları genç insanların gözünde perde oluşmasına yol açar; yani, gözün zamanından önce yaşlanmasını sağlar.

4. Bilgisayar ekranı yüz derisinde döküntülere neden olmaktadır.

5. Bilgisayar ekranlarına maruz kalan kişilerde genel olarak bazı kanser türlerine neden olabileceği görülmüştür.

6. Boyun kaslarında tutulma: Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır.

7. El Bileği Sendromu: Klavyeyi ve fareyi kullanırken yapılan küçük hareketlerde el bileğinden geçen median sinir sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Elde uyuşukluk ve ağrı, baş parmak hareketlerinde el sıkma gücünde azalma gözlenir

8. Uyku saatleri azalır: Televizyon uyutur, internet kişilerin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar.

ÇOK BİLGİSAYAR OYNAMANIN ZARARLARI
Bilgisayarın zararlarından kurtulma yolları

bilgisayarin-zararlari-1

bilgisayarin-zararlari-2

bilgisayarin-zararlari-3

 

Başlıklar :
bilgisayarın zararları, fazla bilgisayar oynamanın zararları, bilgisayarın zararları nelerdir, çok bilgisayar oynayan birinin gözlerinim zarar görmemesi için ne yapması gerekir, bilgisayar bağımlılığı zararları, bilgisayarın zararları kısaca, bilgisayar zararları, bilgisayarın zararları nelerdir kısaca, bilgisayarlarin bize zararlari, Bilgisayarların zararları, bilgisayar başında fazla oturursak vücudumuza zararları, bilgisayarın zararları vikipedi

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?