Birim Küp Nedir? Birim Küp Hakkında Bilgi

465

Matematikte kullanılan birim küp nedir öğrenmek ve birim küp hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizin ayrıntıları size yardımcı olacaktır. Birim küp nerelerde kullanılır ve ne işe yarar ve birim küplerle hacim hesabı nasıl yapılır ve örnek soru çözümleri konularını da bulabilirsiniz.Ayrıca üç boyutlu şekillerin birim küplerle hacmi nasıl hesaplanır onu da öğreneceksiniz.

Birim küp;kenarları 1 birim olan küp. Birim küp, hacim ölçüsü birimi olarak kullanılır. Birim küp br3 şeklinde gösterilir.Bir cismin hacmi ölçülürken; o cismin içine kaç tane birim küp yerleştirilebileceği hesaplanır. Cismin içine yerleştirilebilen birim küp miktarı, o cismin hacmini verir.

Birim Küplerle Hacim Hesabı

CİSİMLERİN HACİMLERİ

Cisimler 3 boyutlu oldukları için hacimleri vardır. Bu boyutlar en boy ve yüksekliktir. Bir cismin hacmi o cismin içini dolduran birim küplerin sayısına eşittir. Hacim “V” harfi ile gösterilir.

KÜPÜN HACMİ:

kupun-hacmi-birim-kup

Yukarıda bir kenarı 3 cm olan bir küpün tabanına hacmi 1 santimetreküp olan birim küplerden    3 x 3 = 9 tane yerleştirilmiştir. Küpün yüksekliği de 3 cm olduğundan, tabana yerleşmiş olan 9 küpten yukarıya doğru 3 sıra daha konulur. Böylece küpün tamamına;           3 x 9 = 27 küp yerleştirilmiş olur. Yani bir küpün hacmi 3 kenarının çarpımına eşittir. Diğer anlamda küpün hacmi taban alanı ile yüksekliğinin çarpımıdır.

Sonuç: V=a.a.a=a3

DİKDÖRTGENLER PRİZMASININ HACMİ:

dikdortgenler-prizmasi-hacmi

Yukarıda verilen dikdörtgenler prizmasının tabanına hacmi 1 santimetreküp olan küplerden      4 x 2 = 8 tane yerleştirilmiştir. Prizmanın yüksekliği 3 cm olduğundan şeklin tamamına            3 x 8 = 24 küp yerleşir.Prizmanın hacmine V dersek;

V=4 x 2 x 3 =24 cm3 olur.

KARE PRİZMANIN HACMİ:

kare-prizma-hacmi

Yukarıdaki kare prizmanın tabanına hacmi 1 santimetreküp olan birim küplerden 3 x 3 = 9 tane yerleştirilmiştir. Prizmanın yüksekliği 4 cm olduğundan prizmanın tamamına 4 x 9 = 36 tane küp yerleşir. Taban kenarının uzunluğu a ve yüksekliği h olan bir kare prizmanın hacmine V dersek;
kare-prizma-hacmi2kare-prizma-hacmi3
Örnek:

6.sinif-geometrik-cisimler-60

Dikdörtgenler prizması şeklindeki bir deponun hacmi 7000 m3’tür. Deponun taban ayrıtları boyutları 10 m ve 20 m olduğuna göre yüksekliği kaç m’dir?

6.sinif-geometrik-cisimler-61

Çözüm: Deponun yüksekliği h olsun. H = 10.20.h olduğuna göre 7000 = 200.h ve h = 35 m olur. Deponun yüksekliği 35 m’dir.
Yanıt D

Örnek:

6.sinif-geometrik-cisimler-64

Yukarıdaki 2 parçadan oluşan cismin hacmi kaç cm3’tür?

6.sinif-geometrik-cisimler-65

Çözüm:

Üstteki parçanın hacmi
H = 5 . 3 . 4 = 60 cm3’tür.
Alttaki parçanın hacmi
H = 12 . 5 . 4 = 240 cm3’tür.
O halde cismin toplam hacmi
240 + 60 = 300 cm3’tür.
Yanıt C

Başlıklar :
birim küp nedir, birim küp, kuplerden neler, birim küpten yapı oluşturma ne demek, birim küp sayısı nasıl hesaplanır, kare kup hayatta ne ise yarar, küp şeklinin sayısı hessaplama, küp yüksekliği, küp nerelerde kullanılır, kare küp ne işe yarar ödev, küpün içine küp konulursa hacmi ne olur, 3 tane kupten olusan seklin hacmi 584 br

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?