Çalıştığınız iş Yerinden Beklentiniz Nedir?

42

İş ararken ya da bir iş yerinden beklentiniz nedir? Sizin için bir iş yerinde öncelikler nelerdir? Dünya genelinde iş arayan kişilerle yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. İş yerinden neler bekledikleri sorulan adayların en büyük beklentisi ne oldu? İşte iş vereni ve iş arayanları ilgilendiren o araştırmanın sonuçları…

Günümüz şartları iş verenleri çalıştırdıkları kişilerin yerine empati yapmaya zorluyor. İşverenler artık olaylara çalışanlarının gözünden bakıyorlar. Özellikle çalışanın beklentilerine cevap verebilmek ve verimliliği yükseltmek için bu çok önemli. Totaljobs adlı iş arama sitesi yaptığı ankette bu konu ile ilgili önemli noktaları ortaya çıkardı.

İşte adayların iş yaşamından beklentileri:

aday

1. Maaş (%66)
2. Kariyer gelişimi (%31)
3. Yan haklar/faydalar (%29)
4. Ofis kültürü (%26)
5. Lokasyon (%26)
6. Esnek çalışma saatleri (%24)
7. İş/hayat dengesi (%23)
8. İş tanımı (%21)
9. İşveren markası (%15)
10. Kurum içi eğitim (%14)
11. İş güvenliği (%12)
12. Fark yaratmak (%10)
13. Etik değerler (%3)

İşverenler duruma nasıl bakıyor?

İşverenler sonuçlardan memnun. Aynı ankete göre işverenlerin yüzde 66’sı esnek çalışma saatlerini uygulamaya koymayı planlıyor, yüzde 74’ü part-time çalışma ile ilgili planları olduğunu belirtiyor, yüzde 65’i ise en azından bir gün de olsa evden çalışma fikrine sıcak bakıyor. Anketin detaylarına göre durumun bu kadar olumlu olmasının bazı önemli nedenleri var. İşverenler için esnek çalışma uygulaması, maaş zammı ya da promosyon ve prim gibi uygulamaların aksine masrafsız bir iyileştirme.

calisma_hayati

Dünyada hızla önemi artan ve uygulamaları çoğalan esnek çalışma ülkemizde de artık gündemde. Pek çok şirket özellikle çalışan annelerle ilgili politikalarında bu uygulamayı çoktan başlattı. Fakat yine de genel olarak gelişmelerin daha geriden ve tedirgin takip edildiği de bir gerçek.

Başlıklar :
işyerinden beklentileriniz nelerdir

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?