Çin Seddi Sinemalarda!

64

2016’nın son aylarında hiç şüphesiz sinema severler, sinema filmlerine doydu. Son dönemin en nitelikli filmlerinden Star Wars Spin Off’u Rogue One ve daha pek çok nitelikli yapıt; Aralık ayında vizyonlara giriyor ve Aralık ayı boyunca sinema severlerin yüzleri, oldukça gülüyor. Çin Seddi de, tüm dünya tarafından beklenen ve hasılatının ciddi anlamda “patlama” yaratmasının beklendiği filmlerden bir tanesi. Geçtiğimiz dönemde bazı tartışmalara sahne olan bu duvarla ilgili tartışmalar, tarihçiler tarafından günümüzde de sürdürülüyor ancak filminin konusunun oldukça farklı bir kurgu üzerine dayalı olduğu biliniyor. Başrollerinde Amerikalı oyuncuları bulundurması Çin halkı tarafından olumsuz olarak karşılansa da; Çin Seddi’nin gerek dünyada gerekse Çin’de oldukça fazla izleneceği kesin.

30 Aralık 2016 gününde vizyona girecek olan Çin Seddi, gizem ve tarihi temalar kullanarak karşımıza çıkıyor ve Çin mitolojisini oldukça fazla kullanıyor. Özellikle mitolojiye yatkın ve ilgili olan pek çok insanın, Çin Seddi filmini seveceğini düşünüyoruz. Bunun yanında, yönetmen Yimou Zhang’ın koltuğunda oturduğu filmde, Charles Roven ve Jon Jashni de yapımcılığı üstlenmiş. Şimdilik Sinemalar gibi platformlar üzerinde, 30’a yakın kullanıcının favori filmi haline gelmiş olan Çin Seddi’nin Yılbaşı gecesi vizyona girmesi de elbette ayrı ve hoş bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Başrollerinde Matt Damon, Eddie Peng, Willem Dafoe gibi oyuncuları bulunduran Çin Seddi; kurgu olarak Çin Seddi’nin mimari gizemine odaklanıyor ve bu gizem içerisinde Çin Mitolojisinden kaynaklarla kendilerine has bir tarih oluşturuyor. Orijinal adı “The Great Wall” olarak belirlenen filmin mitoloji ile ilişkisi hasebiyle, Türkler tarafından pek beğenilemeyeceği aşikâr zira pek çok Türk kesimi Çin Seddi’nin kendileri için yapıldığını iddia etmekteler. Bazı tarihçilerin söylemleri ile bu durum desteklenebilir olsa da; Çin günümüzde bu durumu kabul etmeyerek kendilerinin dini ve mitleri ekseninde bir kurgu oluşturmayı seçmiş. Efekt ve animasyonları bağlamında, Sinematografisinin belki de şahane olmasının beklendiği bu yapıta şimdilik sadece üç fragman ışığında bakabiliyoruz. Yılbaşı gecesi izleyebileceğiniz film Türkiye’de de dünya ile eşzamanlı, en azından bazı sinemalara girecek gibi görünüyor.

Siz de, tarihi ve atmosferi mistik filmler izlemeyi seviyorsanız; kendisinden özellikle sinematografi olarak çok şey beklenen bir film olarak Çin Seddi’ni izleyebilir, bu devasa duvarın ardındaki gizemi, mistisizmi; filmi izleyerek öğrenebilirsiniz. Elbette, bunun sadece bir kurgu olduğunu unutmadan izlemeniz tavsiye ediliyor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?