Çipli Kimlik Sayesinde E-Ticaret E-İmza İle Yapılacak

1

Çipli kimlikler geliyor. E-Ticaret E-İmza İle tanışıyor! Türkiye’nin e-dönüşüm süreci kapsamında nüfus cüzdanları yerine geçecek olan yeni çipli kimlik sistemi ile vatandaşlar kimliklerine elektronik imzalarını yükleyebilecek ve imza gerektiren işlemlerde kullanabilecekler.

Türkiye’de ilk e-imza 11 yıl önce üretildi ve çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı.

E_imza-e_güven-eticaret-çipli_kimlik-2

Çipli kimliklerin hayatımıza girmesi planlanıyor. Nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlikler ile e-ticaretlerinizde e-imza kullanabileceksiniz.

e-imza-nedir-581x252 E-İmza ile günümüzde devletler vatandaşlara, şirketler de müşteri ve çalışanlarına daha iyi hizmet veriyor. Çipli kimlikler sayesinde de vatandaşlar arasında e-imza kullanımı çok daha fazla yaygınlaşacak.

56e9640118c7735f884c26f1

Mobil imzalara ilişkin verileri içeren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2015 son çeyrek raporuna göre ise 2015 Aralık sonu itibarıyla 1.644.705’i elektronik imza ve 396.247’si mobil imza olmak üzere toplam 2.040.952 elektronik sertifika oluşturuldu. 2015 yıl sonunda bir önceki yıla göre elektronik sertifika sayısında toplamda yüzde 24 oranında artış gerçekleşti.

Sahteciliği önleyecek

elektronik_imza_nedir_elektronik_imzanin_ozellikleriE-imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip ve elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiliyor. E-imza yerine de geçecek yeni kimliklerle kimlik doğrulaması yapabilecek ve bunun en önemli getirisi sahteciliğin önüne geçmesi olacak. Ayrıca e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek. Yeni çipli kimliklerle vatandaşlar bankacılık, noter, okul, emniyet ve tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek. Her yere tek kart uygulamasını getiren yeni kimlikler kamu hizmetleri sırasında elektronik iş süreçlerindeki bürokrasiyi azaltacak. Bu hizmetlerde denetim çok daha kolay yapılacak ve usulsüzlüklerin önüne geçilecek.

10 yıl geçerli

mobil-imza

10 yıl boyunca geçerli olacak yeni çipli kimlikler uzun vadede yeni kimlik sisteminin tüm ülkede yürürlüğe girmesi, nüfusun izlenerek buna paralel analizler ile iş olanaklarının yaratılması, güvenlik unsurlarının nüfusa göre genişletilmesi ve uluslararası arenada vatandaş kimlik tespitinin daha kolay yapılarak haklarının korunması gibi avantajlar sağlayacak. Türkiye’de her geçen gün artan e-imza uygulamasının artışı kamuya, özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağlıyor. Bireyler tarafında kimlik doğrulama ve imza gerektiren süreçlerde büyük kolaylık sağlayan e-dönüşüm sürecinin temel uygulaması olan e-imza ile sektörün büyümesine katkı sağlayarak zaman ve operasyon verimliliği ile ekonomiye çok yönlü katkı sağlaması amaçlanıyor. Ülkemizde 2005 yılında e-imza kanununun yürürlüğe girmesiyle başlayan e-dönüşüm süreci içerisinde, 2018 yılı itibariyle e-devlet kullanıcı sayısının 30 milyon, hizmet kaleminin ise 3 bin olması hedefleniyor.

Başlıklar :
Bayan kimlikler

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?