Çocuklarınızı Motive Etmeniz için 3 Öneri

90

  • Ebeveynlerin, çocukları motive etme isteği her geçen gün farklı amaçlara binaen olabiliyor. Örneğin, okul ve ders çalışma ihtiyacı bunlardan bir tanesi. Çocuklar çoğu zaman eğlenmeyi tercih edip bilgisayar oyunları ile yahut günümüzde sosyal medya ile zamanlarını öldürürken ebeveynlerin istediği hiç şüphesiz kendisinin kültürel olarak gelişmesi için kitap okuması yahut okul notları için ders çalışması olacaktır ancak bu çoğu zaman pek mümkün olmaz. Zira, her çocuk biraz dağınık ve kendi eğlencesine düşkündür. Dolayısıyla, ders çalışmaktan zamanla sıkılabilir, bunun yanında bir süre sonra bu durumdan bıkabilir hale gelebilirler. Özellikle ebeveynlerin baskısı, bu bıkma haline sebep olan en büyük etkenlerden bir tanesi. Bugünkü yazımızda, özellikle ebeveynlerin çocuklarını bıktırmaması ve motive etmeyi kolaylaştırması adına birkaç öneride bulunacak; çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği hakkında tavsiyeler vermeye gayret edeceğiz. Elbette bu tavsiyeler her çocuğa göre değişmemekle birlikte genelen kabul görmüş olanlardır.
    • Onlara Bir Şeyler Vaat Edin

Vaat etmek güzel ancak gerçekleştirilmesi de belli bir düzeyde şart. Bu sebepten, öncelikle çocuklarınıza elinizden geldiğince gerçekleştirebileceğiniz vaatlerde bulunmak kaydı ile; bir şeyler teklif edin. Örneğin, ders çalışırsa çikolata alacağınızı yahut çok istediği bilgisayar oyununu -eğer buna gücünüz yetiyorsa- satın alabileceğinizi söylemeniz; kısa vadede kendisini heveslendirecektir. Bunun yanında, uzun vadeli teklifler de sunabilmenizin yine muhtemel olduğunu belirtelim. Bu durumlar çocukları genelde ateşler ve hedeflerine ulaşma yolunda iyi bir motive edici araç olarak bilinirler.

    • Baskı Yaratmayın

Çocuklarınızı motive etmek amacıyla baskı yaratmamanız en doğru hareket olacaktır. Onları, pozitif yönergelerle motive etmeniz her zaman en doğru yollardan bir tanesi olmakla beraber, ilerleyen zamanlarda negatif yönergeler kullanmanız kendisinde baskı oluşturacak ve dolayısıyla ya patlamasına ya da içine kapanmasına yol açabilecektir. Bu sebepten, elinizden geldiğince olumlu ve anlayışlı bir biçimde çocuklarınızı motive etmeye çalışmanız, onlara doğrunun ve yapılması gerekenin ne olduğunu yumuşak bir biçimde aktarmanız her zaman aranızdaki iletişimi pozitif yönde arttırır. Çocuklarınız güvende hissettiği sürece bir şeylere daha kolay motive olabilirler; unutmayın.

    • Karşılaştırmayın

Çocukların akıllarında kalan en büyük etmenlerden bir tanesi; bir başkasıyla karşılaştırılmasıdır ve her çocuk muhtemelen bundan nefret eder. Her yetişkinin nefret ettiği gibi; karnesinde takdir alamayıp teşekkür alan çocuğu, takdir alan arkadaşları ile kıyaslamak onun için ölümden beter bir deneyimdir. Bu durum onu kesinlikle sandığınız gibi heveslendirmez, aksine hevesini kırar ve sizin onu sevmediğinizi bile düşünebilir. Dolayısıyla, çocuklarınızı kimse ile kıyaslamamaya ve kendisi olmasını sağlamaya dikkat edin.

Başlıklar :
annenın kan grubu o rh baba nın arh olurmu, a rh pozitif 0 rh pozitif anne babadan olan çocuk

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?