Ders Çalışırken Odaklanmanız için 3 Öneri

376

Ders çalışmak, pek çok öğrenciye; üniversiteli yahut liseli olsun fark etmeksizin zor gelen bir eylem. Odaklanmak bir yana, günümüz tüketim dünyasında sosyal medyanın varlığı sebebiyle, her gencin elinde bir akıllı telefonun bulunması ve dolayısıyla internetten geri kalmama isteği de; yine odaklanmayı ve ders çalışmayı zorlaştıran etmenlerden oluyorlar. Pek çok yararı olmasına rağmen internetin ders çalışmayı engelleme hali, hiç şüphesiz bütün ebeveynlerin aklına internet olmasaydı, daha mı iyi olurdu? Sorusunu getiriyor. Bugünkü yazımızda, ders çalışırken odaklanmanız için size birkaç öneride bulunacak ve bu öneriler akabinde neler yapmanız gerektiğini, yine sizlere aktaracağız. Bu önerilerle birlikte birkaç haftada alışkanlıklarınızdan kurtulabilmeniz mümkün olabilir.

    • Telefonunuzu Kendinizden Uzak Tutun

Akıllı telefonlarda, kendinizi ondan uzak tutabileceğiniz pek çok engelleyici uygulama elbette var ancak bunlara başvurmak yerine, elinizden geldiğince kendi dirayetinizle akıllı telefonunuzdan ders çalışmak istediğinizde uzak durmayı deneyin. Örneğin, kendisini sessize alıp uzak bir yere koymakla bunu yapmaya başlayabilirsiniz. Elbette ilk etapta, muhtemelen on beş dakikada bir kendisine yönelecek ve yeni haber gelip gelmediğine bakacaksınız ancak zamanla bu durumdan arınmanız da muhtemel. İnternetinizi de kapatmanız durumunda tarafınıza mesajların yahut bildirimlerin gelmemesi, yine akıllı telefonunuzun çekiciliğini öldürecektir. Deneyin ve görün.

    • Klasik Müzik Dinleyin

Ders çalışırken, test çözerken odaklanmakta zorlanıyorsanız gürültülü müzikler yahut şehrin gürültüsünü dinlemek yerine, klasik müzikler dinlemeye çalışın. Eğer klasik müzik sevmiyorsanız; yine klasik müzik minvalindeki günümüz elektronik müziklerinin yavaş ritmli olanlarını da bu niyetle dinleyebilmeniz mümkün oluyor. Artık, günümüzün klasik müziği bilindiği gibi elektronik müzik ve “chill” teması altındaki pek çok arşivin ruhu dinlendirdiği bilinen bir gerçek. Odağınızı, bu müziklerle kısmen arttırabilmeniz, muhtemel.

    • Yalnız Kalın

Arkadaşlarınızla yahut dostlarınızla ders çalışmak yerine, yalnız başınıza; odanızda ders çalışmak her zaman çok daha doğrudur. Kaldı ki bir kafede yahut kahvecide ders çalışmakta sizin dikkatinizin dağılmasına rahatlıkla sebebiyet verebilecektir. Zira, içerideki gürültüyü kulaklıkla engelleyebilseniz de yürüyen ve sürekli oturup kalkan insanları görmek sizi muhakkak dağıtacaktır. Bu sebeple, yalnız kalabileceğiniz ortamlarda ders çalışmak her zaman çok daha doğru bir yöntemdir. Gerek kitap okumalarında, gerekse test çözme eylemlerinde yalnız başınıza çalışırsanız; odaklanırken sıkıntı çekmeyip aynı zamanda odağınızı kaybedecek etmenlere de “hayır” deme şansına sahip olursunuz.

Bu üç öneri, hiç şüphesiz uygulanabildiği vakit zamanla sizin odağınızı arttıracak ve belli başlı odak dağıtıcı etmenlerden de sizleri arındıracaktır.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?