Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

93

Dikey tarımla uğraşmayı düşünüyorsanız , dikey tarım nedir ve nasıl yapılır adlı yazımız çok işinize yarayacak. Dikey tarım sayesinde hem kendi organik ve doğal sebze ve meyvelerinizi yetiştirebilir hem de evinizin bir bölümünü daha da kullanışlı bir hale dönüştürebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız dikey tarım hakkında bilmeniz gereken harika bilgiler…

Mutfağınızın bir bölümünü, evinizin balkonunu, kış bahçenizi ya da yazlığınızın terasını, evinizin veya yazlığınızın bahçesini çok daha değerli bir alana dönüştürmeniz artık çok kolay…

Dikey Tarım Modülü (Tower Farm) sayesinde ; evinizde domates, biber, patlıcan, marul, çilek, soğan ve daha bir çok faydalı sebze ve meyveyi, doğal ya da organik olarak keyifle üretmek, güvenle tüketmek artık mümkün..

Dikey Tarım Modülü (Tower Farm) toprak sorunu olmadan yakıt, işçilik, bakım, gübreleme ve sulamadan tasarruf sağlayarak daha fazla ürün alınmasını sağlamaktadır.

Dikey Tarım Modülü içerisine konulan özel üretim katı ortam kültürünün pH dengesi nötr olduğundan dolayı bitkinin fertigasyonu (gübrelemesi) bitki besin isteklerinin zamanında ve istenilen oranlarda verilmesine imkan tanımaktadır.

Böylece bitkinin dengeli beslenmesi sağlanmakta, ayrıca hava ve su geçirgenliği yüksek olduğundan dolayı, su ve besin maddelerinin bitki kök bölgesine ulaştırılması daha rahat olmaktadır.

Kök bölgesinde oksijenli bir dolaşımın sağlanmasıyla da hem kök hastalık ve zararlılarının oluşumu engellenmekte, hem de kazık ve saçak kök oluşumunun teşvik edilmesiyle hızlı ve sağlıklı bir büyüme gerçekleşmektedir.

Dikey Tarım Modülü Sayesinde ;

  • Normal tarım arazilerinde ve seralarda yapılan tarla sürme, karık açma, çapalama, yabancı ot mücadelesi yapılmadığından ve ayrıca topraktan gelebilecek her türlü zararlı, patojen, virüs, bakteri ve hastalıkların bitkiye zararı engellendiğinden üreticinin daha az masraf ve daha az emek ile sağlıklı ve organik ürün alması sağlanmaktadır.
  • Normal tarım arazilerinde zaman içerisinde oluşan besin değerlerinin düşmesi sonucu ürün rekoltesinin düşmesine rağmen Dikey Tarım Modülünde ürün düzenli ve dengeli beslendiğinden dolayı aynı seviyede kalmaktadır. Bitki suya çabuk ulaştığından kazık köke, besine çabuk ulaştığından da saçak köke fazla gidemediğinden dolayı sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyüyerek hasat dönemine erken girmektedir.
  • Modül üzerinde her türlü sırık ve normal cins sebzeler yetiştirilebilmektedir. Sulama sisteminde kullandığımız İthal kauçuk mini sağanak  (Rubber Soaker)  borular, modül içerisindeki katı ortam kültürünün homojen nemlenmesini sağlamakta, bitkilerin ihtiyaç duyduğu suyun ve bitki besin elementlerinin alımını son derece kolay hale getirmektedir.

dikey-tarim3

  • Modül içerisine konulan katı ortam kültürü 3-4 yıl süre ile kullanılabilir. Modüllerimizde kullanılan katı ortam kültürümüz, içeriğinde organik madde, hümik ve fülvik asit ile zenginleştirilmiş özel bir karışımdan oluşmaktadır.. Hasattan sonra kalan bitki kökleri temizlenerek eksilen karışım takviye edilerek yeni sezon hazırlıkları çok kısa sürede tamamlanmış olur.

dikey-tarim2

  • Dikey Tarım Modülü üzerindeki fide dikim deliklerine yaklaşık 60 adet sebze, meyve, tıbbi aromatik bitki ve süs bitkisini dikebilirsiniz. Tek bir çeşit (domates-biber-marul-çilek v.b) yetiştiricilik yapabileceğiniz gibi, farklı kombinasyonlarla karışık yetiştiricilik de yapabilirsiniz. Modül üzerinde adından da anlaşıldığı gibi dikine tarım yapıldığından dolayı ciddi anlamda yerden tasarruf sağlanmaktadır.

Dikey Tarım Modülü (Tower Farm) sağladığı kolaylıklar ve faydalarla yepyeni bir yetiştiricilik boyutu kazandırmaktadır.

  • Modül üzerinde hazırlanmış olan özel dikim alanlarından dolayı Dikim aralığı- Dikim sırası gibi dikkat edilmesi gereken mesafe hesaplarına gerek yoktur. Ağır işçilik gerektiren toprak işleme, çapalama, sulama, ilaçlama gibi bakımlara gerek kalmamaktadır.
  • Modülü gerektiğinde yer değiştirme özelliğine sahip olduğundan dolayı soğuk ve yağmurlu dönemlerde korunaklı ortam değişikliğine imkan sağlamaktadır. Ayrıca modül için özel olarak hazırlanmış mini sera örtüsü sayesinde bulunduğu yerde de soğuk ve yağmur gibi olumsuz hava şartlarından etkilenmez ve ekstrem sıcaklıktan dolayı erkencilik ve turfandacılık sağlar.
  • Kullanılan organik katı ortam kültürü materyalimiz sayesinde doğal ve organik yetiştiricilik yapma imkanı sağlar.

dikey-tarim

  • İki farklı ürün modeli sayesinde organik solucan gübreli modül ile gerektiğinde evsel sebze ve meyve artıklarınızı değerlendirerek kompostlu üretim yapabilirsiniz.
  • Diğer modülde Sıvı Organik Yarasa Gübresi ile tamamiyle organik üretim gerçekleştirebilirsiniz.
Başlıklar :
dikey tarım nedir, dikey tarım, boruya çilek dikme, dikey tarım nasıl yapılır, dikey tarım toprağı nasıl hazırlanır

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?