Diş Beyazlatma Nedir? Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

58


Daha beyaz dişler elde etme çabası 2000 yıl öncesine dayanır.
Diş beyazlatma işlemi diş renginin tonunun açılması işlemidir. Günlük yaşamda kullandığımız çay, kahve, sigara vb ürünler yoğun renkleşmelere neden olur. Bunun yanında doğuştan gelen iç renklenmeler, antibiyotik kullanımına bağlı renklenmeler, florozis’e bağlı renklenmeler gibi durumlarda renk değişiklikleri olabilir.

Kanal tedavisi uygulanan dişlerin koyulaşarak renk farkı oluşturması da bunlara bir örnektir.

Hazırlık

Beyazlatma uygulanacak ağızda herhangi bir çürük bulunmamalıdır. Beyazlatma uygulanacak bölgedeki çürük kaviteleri temizlenip geçici olarak kapatılır, beyazlatma sonrası renk ortaya çıktığında oluşan renge uyumlu biçimde komposit dolgular uygulanır. Dişlerdeki derin çatlaklar, kırıklar tedavi edilmelidir. Bunların yapılmadığı durumlarda beyazlatma maddesi bu sızıntılardan sızarak dişlerde hassasiyete sebep olabilir. Önceden yapılmış seramik kron köprülere beyazlatma maddesinin bir etkisi yoktur.

Özetlersek beyazlatma işlemi ağızdaki diş ve diş etlerinin tamamen sağlıklı duruma geldiği anda uygulanması gereken estetik bir işlemdir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Beyazlatma işleminden önce hekim diş eti koruyucu jeli uygular. Diş beyazlatma solüsyonu, dişlerin üzerine fırça yardımı ile homojen şekilde uygulanır.

Solüsyon ısı-ışık ile aktive olur. Isı-ışık ya da lazer cihazı ile beyazlatma işlemi başlar. Yaklaşık 40 dakikalık bu süre zarfında başka işlem uygulanmaz.

Başlıklar :
2016nın en çok beğenilen komik sözleri

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?