Diş Sararmasının Sebepleri Nelerdir?

30

Diş sararmasının sebepleri nelerdir? Sararmış ve bakımsız dişler hem sağlık hem görüntü açısından rahatsız edicidir. Üstelik düzenli olarak bakımı yapılmayan dişler sonraki zamanlarda kalp, mide ve böbrek hastalıklarına bile yol açabilir.

İşte diş sararmasının sebepleri ve önlemenin püf noktalar;

4Sigara ve Tütün Kullanımı!

Dişlerin sararmasının en büyük sebeplerinin başında yoğun sigara ve tütün kullanımı gelir. Akabinde dişlere yeterli bakım yapılmaz ve düzenli fırçalamazsanız diş üstünde oluşan plak tabakası diş renginin sararmasına neden olur. Kahve ve kola gibi yüksek derecede şeker ve asit barındıran içeceklerden de uzak durun. Bu içeceklerin fazla tüketilmesi diş sararmalarına sebep olur.

3Diş Macununa Dikkat!

Nasıl yani demeyin! Çünkü ağız yolu ile alınan florür takviyeler yani diş macunu diş rengini sarartabilir. Genetik sebepler de diş sarılığında önemli etkendir. Diş hekimliğinde kullanılan protez diş malzemeleri dişlere sarı bir renk verebilir.

2İlaç Kulanımına Dikkat!

Tüketilen bazı ilaçlar özellikle gelişim aşamasındaki çocukların dişlerinin sararmasına yol açabilir. Öte yandan bazı hastalıklar da diş renginin değişmesine sebep olabilir. Hamilelikte yaşanan bazı enfeksiyonlar bu tür hastalıklara örnek gösterilebilir.

1Şekerli Yiyeceklerden Uzak Durun!

Fazla tükettiğiniz çikolata, tatlı gibi yiyecekler diş renginizi bozabilir. Diş sararmasına ve diş taşı oluşmasına sebep lerden bir diğeri ise makarna, pilav gibi nişasta bakımından zengin yiyeceklerdir.

 

Başlıklar :
dişlerin sarı olmasının sebepleri, diş renginde sararma yapan hastalıklar, SADE TÜTÜN DİŞLERİMİ SARARTIR

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?