DSG Şanzıman Ne Demek? DSG Şanzıman Neden Nasıl Bozulur?

101

DSG Şanzıman Ne Demek? Otomobil tutkunları ve araba sahibi olanların ilgisini çekebilecek bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızda DSG şanzıman hakkında önemli bilgilere ulaşabilirsiniz!

DSG şanzıman, Volkswagen grubunun ürettiği ve kendi otomobillerinde kullandığı otomatik şanzıman türüdür. 6, 7 ve 8 ileri seçenekleri mevcuttur. 10 ileri seçeneği hala test aşamasındadır. Audi’nin üst klasman otomobillerinde kullanılan şanzımanlarda geri ikinci vites opsiyonu da bulunmaktadır. Almanca açılımı ‘Direkt-Schalt-Getriebe‘dır. İngilizce tercümesi ise ‘Direct-Shift Gearbox’. Çift kavramalı bir şanzımandır. Bu da basitçe çift debriyaj varmış gibi davranmasına sebep olur. 1-3-5-7 için ayrı, 2-4-6 ve geri vites için ayrı bir kavrama vardır. Vites geçişlerindeki hızı sayesinde bir çok ödül almıştır. Performans kaybını neredeyse sıfıra indirmeyi başaran bir şanzıman tipidir. İlk olarak Volkswagen Golf 4 R32 modeli ile tanıtılmıştır. Audi’de ise ilk kez TT modelinde kullanılmıştır.
İlk başlarda ıslak debriyaj seti kullanan Volkswagen, sonralarda kuru sisteme geçiş yaptı. Volkswagen’e göre bu değişikliğin nedeni açığa çıkan ısı miktarıydı. Kuru şanzımanın daha az ısındığını söyleyen Volkswagen, yeni nesillerinde kuru olanı tercih etmektedir. Dünyadaki ilk çift kavramalı şanzımandır. Direksiyondan vites (F1 Vites) seçeneği de mevcuttur.

dsg-sanziman

DSG Şanzıman Neden ve Nasıl Bozulur?

DSG şanzıman çok hızlı ve verimli bir şanzıman olmasının yanında halk arasındaki tabiri ile hassas bir şanzımandır. Tek kavramaya göre daha güçsüz olan çift kavrama, yüksek vites geçirme hızı yüzünden arızalanması daha kolay bir şanzımandır. Ayrıca DSG şanzımanın en çok şikayet oranının bulunduğu ülke maalesef Türkiye‘dir. Volkswagen bunu nedenini kullanıma ve yollara bağlı değişkenlik olarak açıklıyor. Otomobili sıfırdan kaldırırken, otomatik araçlarda kavrama girene kadar gaza fazla basmamamız gerekir. Fakat ülkemizde ışıklardan ilk kalkan kazanır gibi bir anlayış olduğu için daha araç vitesi kavramamışken gaza basıyoruz. Bu da arabanın kavramasına zarar veriyor. Manuel üzerinden örnek vermek gerekir ise otomobile yarım debriyaj halinde aşırı gaza basılması ile aynı şey oluyor. Bu da şanzımana aşırı yük bindirip bozulmasını sağlıyor. Aşırı ısınma da bozulmanın başlıca sebeplerinden gösteriliyor. Yakıt ekonomisi ve konfor için dizayn edilen DSG’li otomobillerin uzun zaman boyunca yüksek performanslı kullanılması da DSG’nin bozulmasındaki faktörlerden biri. Uzun rampalarda sürekli tam gaz gidilmesi nedeniyle bazı DSG kullanıcıları sorun yaşadıklarını belirtmekte. Volkswagen ise bu sorunun normal olduğunu ve uyarı lambası yandıysa şanzımanın soğumasının beklenmesi gerektiğini söylemekte.

Başlıklar :
dsg şanzıman nedir, dsg ne demek, vosvogen dsg nasıldır, araçta şanjıman dsg ne demek, dsg şanzıman ne demek, ps dsg ne demek, şanzıman ısı yükselmesi ne demektir, volkswagen dsg ne demek uzman tv, volkswagen information system ne demek

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?