Dünyadaki 10 Muazzam Taş Evler.

8

Bir mağarayı düşündüğümüz zaman, kendisini gösteren ilk düşünce karanlıktır.Bu hemen hayalimizde, böcekler ve alaküzümlerle dolu soğuk ve nemli yerlerin izlenimleri ile takip edilir.Fakat dünyanın belli yerlerinde, tarih öncesi atalarımız kendi yapı malzemelerini kullanmaktan çok kayaçlardan sıcak ve güvenli alanlar açmak için daha kolay buldu. İşte sizler için derlediğimiz 10 muazzam taş evler.

10. Matmata Mağarası Konutları, Tunus

1976 yılında, yeraltı köy Matmata Hotel Sidi Driss Star Wars Luke Skywalker’ın çocukluk evi olarak ortaya çıktığında, uluslararası üne kavuşmuştur. Bu köydeki yapılar genellikle büyük bir oyuğun delinebilmesiyle oluşturulmuştur. Oyukların sınırları boyunca yapay mağaralar oda olarak oynamak için oyulmuştur.

Köyün nasıl oluştuğundan kimse kesin emin değil, fakat bölgenin sakinleri Mısır istilacılarından saklanmak için evlerinden çıkıp yeryüzünde yaşamak zorunda kaldıklarında inşa edildiğini iddia ediyor. Aslında çok iyi sakladılar, yerleşimlerin sadece 1967’de dünyanın geri kalanında keşfedildi.

9. Kinver Edge Rock Evleri, İngiltere

Kinver Edge Mağara Evleri kendi minyon bahçeleri ile, Staffordshire, JRR Tolkien’in Hobbiton’lu arkasındaki gerçek ilham kaynağı olmuştur. Kinver Edge, İngiltere’de en son işgal edilen troglodyte / mağara konutlarından bazılarını içeriyor. Kumtaşı içine oyulmuş mağaralar 1950’lerin sonlarında da kullanılıyordu.

8.Troglodyte Köyü, İRAN

Kandovan Doğu Azerbaycan İran’ın izole kuzey-batı ilinde popüler bir turistik bir köydür. Sakinleri, köylerinin, yedi yüz yıl önce, ataları ilerleyen Moğol ordularını terk ederken mağaralarda saklanmaya karar verdiklerinde yaratmış olduklarını iddia ediyor. Termit koloni benzeyen olağandışı köy, tıpkı Kapadokya’nın Türkiye’de yaptığı yapılar gibi katılaşmış volkanik kül haline getirildi. Kandovan konutlarının bazıları yıllar içinde depolama odaları ve hayvan barınakları da içerecek şekilde genişletildi ve çoğu pencere, kapı ve kayaya oyulmuş merdiven boşluklarına sahiptir.

7.Wolverley’in Rock Cottages, İngiltere

Wolverley’nin kıyısında dağınık olan pitoresk taş evler ve kumtaşı tepelerine oyulmuş evler bulabilirsiniz. Bu orijinal evlerin çoğu sıcak ve kuru iken bazıları özellikle kış aylarında nemli kalabilir.

Rock Cottage görüntü özellikli son zamanlarda 100.000 liraya satıldı. Gerçek bir evde bulabileceğiniz pek çok modern unsur vardır: şömineler, yatak odaları, kapılar ve pencereler – su ya da elektrik akmaz. Beş dönümlük çekici bahçe ve ormanlık alan üzerinde bulunmaktadır.

6. Yaodonglar, Kuzey Çin

İlk Yaodongos Çin’in Tunç Çağı’nda inşaa ettiği bir yapıdır. Bugün, bu mağara evlerinde şaşırtıcı bir kırk milyon kişi yaşıyor. Evler yalıtımlı yazlar serin, kışlar sıcaktır. Daha süslenmiş Yaodongların bazıları gravür cephelere, iç duvarlara bazen kireç sıva yapılabilir. Bölgedeki pek çok çiftçi şimdi Yaodong’larını kısmen veya tamamen dışarıda inşa ediyor. Orijinal yer altı evlerinden etkilenen bu daireler yarı dairesel kemerler, taşlar ve tuğlalarla inşa edilmiştir.

5. Beckham Creek Cave Haven, ABD

 Beckham Creek Cave Haven, 1984 yılında yapımına başlanmıştır. Bilinenlere göre, 1997 yılında mevcut sahibi tarafından satın alınmadan önce, bir bordello, gece kulübü ve tatil yeri olarak kullanılmış. Geçerli lojmanın tamamlanması dört yıldan fazla sürdü. Locale’nin doğal güzelliklerine katkıda bulunmak, böylece konukları doğayla bütünüyle temas kurmak temel ilkesi ile yaratılmıştır. Evin doğal duvarları ve tavanları bulunuyor ve pencereler, mümkün olduğunca canlı alanlara kadar doğal güneş ışığına izin vermek için büyütülmüş.

4. Kapadokya’daki Kaya Siteleri ve Mağara Evleri, Türkiye

 

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde özellikli, inanılmaz kayalı harikalar Kapadokya mağara evler, kiliseler vardır. Kapadokya’daki tünel komplekslerinin bazıları yerden sekiz kata kadar uzanıyor.

3. Granada Mağarası Evleri, ispanya

Güney İspanya’daki bir bölgedeki Endülüs’te, Mağribi istilasından beri kayalardan mağara evleri oyulmuştu. Albayçin ve Sacromonte alanlarının birçoğu mağara evleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin yanı sıra Alhambra Sarayı’ndan da oluşmaktadır. 1960’ların sonunda, tarım modernleştiğinde ve daha mekanik hale geldiğinde, birçok yerleşimci geçimlerini kaybetti ve birçok mağara evi terk edildi. Neyse ki, bu düşüşün bugün tersine ediliyor ve birçok köyde hala bulabilirsiniz.

2. Mağara Sarayı Çiftliği, Utah

Doğal kırmızı kaya mağaranın içine inşa edilen Cave Palace Ranch üç yatak odası, iki banyo, oturma odası, yemek alanı ve mutfaktan oluşur. Bir su kaynağı sağlayan bir seksen beş fit (25m) derin kuyunun yanı sıra, elektrikle ilgilenen bir güneş enerjili sistem ve yedek bir gaz jeneratörü vardır. Bu mağara sarayının sahipleri neredeyse her şeyi düşünmüş gibi görünüyor; Hava kaçakları olmadığından bile emin oldular.

1. Rahat Mağara Ana Sayfa, Fransa

Fransa’nın Saumur bölgesindedir. Yeni sahibi arazi satın aldığında, o mağaralar restore edilmişti. Altı mağaranın tünelleri birbirine bağlandı. Dört yüz yıllık kapı yolları gibi diğer özelliklerin bir kısmı daima olduğu gibi bırakıldı. Bu listedeki eşsiz evlerin çoğunda olduğu gibi, Kayayı çevreleyen mağaraları mükemmel bir şekilde izole eder, yıl boyunca sıcaklıkları hafif tutar.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?