Dünyanın En İyi 15 Plajı Sizi Heyecanlandıracak!

4

Dünyanın en iyi plajları sizi heyecanlandıracak! Deniz, kum, güneş… Yaz geldi çattı. Eminim hepinizi tatil heyecanı sardı. Peki bu yaz tatil için nereye gideceksiniz? Eğer hala bu sorunun cevabını bulamadıysanız sizin için güzel bir haberimiz var. Denizinden kumuna, manzarasından sakinliğine kadar her anlamda mükemmel olan en iyi 15 plajı sizin için seçtik. İşte büyüleyen mavi sularıyla dünyanın en iyi 15 plajı;

15İztuzu, Dalyan, Muğla

Muğla Ortaca’ya bağlı Dalyan’ın dünyaca ünlü plajı İztuzu, Likya kıyısında koruma altında bir bölgede yer alıyor. Kristal gibi berrak ve yumuşacık kumu, turkuaz ve pırıl pırıl denizi ile en iyi plajlar arasında yer alıyor. Dünyadan ve ülkemizden binlerce turist çeken İztuzu, yumurtlama dönemlerinde Caretta Caretta kaplumbağalarına da ev sahipliği yapıyor.

14Navagio, Zakintos, Yunanistan

Zakintos’un sarp beyaz yamaçlarının eteğinde saklı kalmış bakir Navagio Koyu, yeryüzünde görebileceğiniz en muhteşem mavi tonlarından birini barındırıyor. Dünyaca ünlü Navagio’da bir hazine daha var: 1980’de sigara kaçakçılarının karaya vurup terk ettiği bir gemi, hala plajı süslüyor!

13Whitehaven, Withsunday Adaları, Avustralya

En iyi plajlar demişken cennetten bir köşe gibi duran Whitehaven’dan bahsetmemek olmaz. Avustralya’nın bir numaralı sahili olarak bilinen Whitehaven, yağmur ormanlarının, bembeyaz kum ve turkuvaz suların buluştuğu Whitsunday Adaları’nda yer alıyor. Mavi ve beyazın kırvrılarak iç içe geçtiği ve sonsuzluğa doğru uzandığı Whitehaven’ın eşsiz manzarası karşısında büyülenmemek elde değil.

12Balos Plajı, Gramvousa Adası, Yunanistan

Balos Plajı, daha doğrusu lagünü, Girit’in kuzeybatısında, Hanya şehrine 53 km uzaklıkta bulunuyor. Bir lagün plajı olan Balos, Gramvousa Yarımadası ve Tigani Burnu arasında kalıyor. Hem Balos Plajı’na hem de hemen yakınındaki bir ada olan Imeri Gramvousa’ya, Kissamos kasabasından kalkan teknelerle ulaşılabiliyor. Alternatif olarak, bir yere kadar araçla gidip, daha sonra yaya olarak yola devam ederek de lagüne ulaşmanız mümkün.

11Kaputaş Plajı, Kaş, Antalya

Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında bulunan Kaputaş Plajı, emin olun ki resimlerde gördüklerinizden bile fazlasını sunuyor. 187 basamaklı bir merdivenle inilen bu plajda, önce kanyondan gelip yerin altına inerek akan serin su, kumlar arasından geçerek denize ulaşıyor. Kaputaş Plajı’nın sularının bu kadar serin ve berrak olmasının sırrı da bu!

10Phi Phi Adası, Tayland

The Beach filmini hatırlıyor musunuz? Phi Phi Adası, bu filmde başrol oynamış, doğal güzelliğiyle izleyenlerin başını döndürmüştü. Tabi günümüzde hem Phi Phi Adası, hem Tayland’ın kendisi bu kadar meşhur olduğu için, ülkede ıssız bir sahil bulmak artık daha zor. Tayland’da en iyi plajlar arasında gösterilen pek çok koy var. Ama sık gidilen yollardan sapıp farklı bir rota çizmek istiyorsanız, Tayland’ın ünlü Adaman kıyılarında hala el değmemiş bir cennetle karşılaşabilirsiniz.

9Bora Bora, Fransız Polinezyası

Polinezya diyince akıllarda hemen güneş-kum-deniz üçlemesinin en egzotik, en muhteşem hali canlanıyor. Pasifik Okyanusu’ndaki Bora Bora, Fransız Polinezyası’nın haritadaki nokta gibi görünen adalarından sadece biri, ama aynı zamanda kesinlikle aralarından en ünlü olanı.

8Ölüdeniz, Fethiye, Muğla

Yaz aylarında muhteşem plajları ve doğasıyla yerli yabancı binlerce turisti kendine çeken Fethiye, başta Ölüdeniz olmak üzere dünyaca ünlü bir çok güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

7La Digue, Seyşel Adaları

Seyşeller’i, özellikle balayı çiftlerinin (ki Kate Middleton ve İngiliz Prensi William da bu çiftlerin arasında) tercih ettiği bir tropik cennet olarak tanımlayabiliriz. Bird Adası’ndan Praslin’e tüm Seyşel Adaları, birinci sınıf plajlara sahip.

6Palawan, Filipinler

Filipinler, en iyi plajlar denilince Tayland ya da Malezya gibi ilk akla gelen ülkelerden olmasa da, Bacuit Takımadaları, doğaya gerçek bir kaçış yolu arayanlar için biçilmiş kaftan.

5Cala de Sant Vicent, Ibiza, İspanya

Bulunduğu bölgedeki bir çok adacığın doğası günümüzde bozulmuş olmasına rağmen, Ibiza, Akdeniz’deki, hatta belki de dünyadaki saklı kalmış en iyi plajları çevresinde barındıyor. Cala de Sant Vicent de bu inci gibi plajlar arasında en özel olanlardan.

4One Foot Adası, Cook Adaları, Avustralya

Cook Adaları’nı oluşturan adalardan biri olan One Foot Adası, dünyaca ün yapmış Aitutaki Lagünü ile büyüleyici bir güzelliğe sahip. Ne resimler ne de videoların güzelliğini anlatmaya yetmeyeceği Aitutaki, özellikle balayı tercihlerinde ön plana çıkıyor.

3Seitan Limania, Girit, Yunanistan

Listemizden de anlaşılacağı gibi, hemen yanıbaşımızdaki Yunanistan da tıpkı Türkiye gibi dünyanın en iyi plajlarına ev sahiplği yapıyor. Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit’in Hanya bölgesinde yer alan Seitan Limania, gerçek bir saklı plaj arayanlar için gizli konumu ve turkuaz deniziyle oldukça ideal.

2Çıralı, Olimpos, Antalya

Antalya – Kaş yolu üzerinde Olimpos’ta bulunan Çıralı sahili, SİT alanı olması nedeniyle Türkiye’nin bakir güzelliğini koruyabilen ender güzellikteki tatil beldelerinden biri. Doğal güzelliğini halen Caretta Caretta kaplumbağalarını ağırlamasıyla kanıtlayan plaj, dere yataklarının serinlik verdiği hafif taşlı denizi ve ince taneli kumlarla bezeli kumsalıyla, gidenleri her yaz kendine çekiyor.

1Patara, Kaş, Antalya

Yumuşacık kumuyla Patara, kıyıdan 50 metre uzaklaşsanız bile halen sığ olan deniziyle Türkiye’nin ve dünyanın en güzel plajlarından biri. Roma döneminden kalma antik kalıntıları ve uçsuz bucaksız sahili ile ülkemizin en güzel ören yerlerinden biri olan Patara, Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunuyor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?