Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Kadın Rapçisi

493

Rap müziği piyasasında genelde erkek rapçilerin hakimiyeti var gibi gözüksede, rap piyasasına damga vurmuş kadın rapçilerler de bir hayli fazladır. Özellikle bu kadın rapçiler erkeklere taş çıkartır cinsinden. Müzik piyasasının belli dönemlerine damga vurmuş bu ünlü rapçi kadınları sizler için araştırdık. Kimileri aktif hayatlarında müziğe devam etmese de TV sektörlerinde halen gözükmekteler.

İşte dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 kadın rapçisi

1Queen Latifah – 1970

1988’de çıakrdığı “Wrath of My Madness” adlı parçasıyla hit olmayı başarmıştı. Şimdilerde ise özel bir TV kanalında Talk-Show Programı sunuyor.

2Missy Elliott – 1971

Missy Elliott rap şarkılarında cesur sözleri ve kendi tarzı ile takdir toplamış en iyi rapçilerden biri olan müzik dünyasına damgasını vurmuştu. Halen müzik ile içiçe olan Missy Elliott, birçok ünlü müzisyenin yapımcılığını üstleniyor.

3Lil Kim – 1971

Notorious B.I.G ile olan beraberliği sayesinde tanınan Lil Kim’de en iyi rapçiler arasına girmeyi başardı. Rupac ile girdiği şarkı atışmalarında galip çıkabilecek kadar iddiali bir rapçiydi.

4Lisa “Left Eye” Lopes – 1971

T.L.C adlı grupla piyasada adını duyuran Lisa, grubuyla beraber en son çıkardıkları “CrazySexyCool” adlı albümün o dönemlerde 23 milyon satış rekoru kırması ile en iyi dönemlerini yaşadı. Solo olarakta kariyerine devam eden Lisa, adından uzunca bir dönem söz ettirmeyi başardı.

5M.I.A – 1975

Sri Lanka doğumlu M.I.A 2000’li dönemlerine damga vuran diğer rapçi kadınlardan biri. Özellikle politik duruşu ve kendine has özgün müziğiyle adından uzunca bir dönem söz ettirdi.

6Eve – 1978

Eve Philadelphia’yı temsil eden FemCee’dir. Lafı dolandırmayı sevmeyen ve direk vurucu sözleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ünlü rapçi Eve, biçok rapçiye albümlerinde yardım etmiştir.

7Lauryn Hill – 1978

Lauryn Hill 1998’de çıkardığı “Miseducation of Lauryn Hill” adlı albümü ile rap dünyasına adını altın harflerle yazdırmayı başardı. Hatta bu albümü ile beş Grammy ödülüne ve en iyi albüm ödülüne almayı başardı.

8Nicki Minaj – 1982

Asıl adı Onika Tanya Maraj’dır. 2009’da Lil’ Wayne tarafından keşfedildi ve müzik piyasasını hızlı tırmanmaya başladı.

9Salt-N-Peppa – 1985

Aşk ve cinsellik konusunda çekinmeden müziği ile dile getiren grup ilk olarak Cheryl James, Sandra Denton ve Latoya Hanson’la yola çıkmıştı. Daha sonra Latoya Hanson gruptan ayrıldı ve yerine Deidra Roper geçti. Grup 1995’de en iyi rap performansıyla Grammy’e ödülüne layık görüldü.

10Kreayshawn – 1989

2011’de MTV’nin en iyi çıkış yapan şarkıcı ödülüne layık görüldü. Genç FemCee, Riff Raff ile çalışmaya başladı. İlk beyaz kadın rap grubunu kuran Kreayshawn, grupla çıkardığı albümden sonra solo olarak müziğe devam etme kararı aldı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?