Dünyaya Daha Güzel Bakmanın 10 Püf Noktası

7

Dünyaya daha güzel bakmanın 10 püf noktası nedir diye sorsak, cevabınız ne olurdu?.. Strese ya da sinire çözümler üretmeye başladığınızı duyar gibiyiz. Ancak maalesef yanıldınız!.. Dünyaya daha güzel bakmanın püf noktası kişisel gelişimde değil, gözünüzün ta kendisinde… En değerli organlarımızdan biri olan gözlerimize her şeyden daha çok dikkat etmemiz ve göz sağlığımız için her zaman özen göstermemiz gerekiyor. Göz hastalıklarında erken teşhis ise çok önemli bir nokta… Göz sağlığı için aşağıda sıralayacağımız 10 maddeyi dikkate alırsanız, gözlerinizi de her türlü tehlikeden korumaya şimdiden başlamış olacaksınız…

göz

1- Ailesinde “göz tansiyonu” ya da “sarı nokta” hastalığı olanlar 40 yaşından sonra yıllık düzenli kontrole gitmeliler. Çoğu hastalığımız, genetik mirasın ürünüdür, unutmayın.

2- Ne kadar erken yaşta muayene olursanız, o kadar avantaj. Göz bozuklukları erken çocukluk döneminde saptanıp düzeltilirse, ileride kalıcı görme bozukluğuna yakalanma olasılığı azalır. 7 yaşından sonrası ise çok geç olabilir.

3- “Uzağı da, yakını da gayet iyi görüyorum” diyerek muayeneden kaçmamalısınız. Düşük dereceli kırma kusurları, belirgin görme azlığına sebep olmasa da, gözde çabuk yorulmaya neden olurlar. Daha iyi görmek için gözlerinizi kıstığınızda oluşan kırışıklıklar da cabası…

4- Bilgisayarın başında uzun süre yakına odaklanmak “miyop” riskini artırıyor. Bundan kaçınmalısınız.

5- Gözünüz narindir, gereksiz yere risk almayın ve mutlaka önlem alın! Kendinizi ve çocuklarınızı göz yaralanmalarına karşı koruyun. İşte, evde, okulda veya eğlenceli bir aktivitede; önce gözleriniz.

6- Gözlerinizi yoğun ışıktan korumalısınız! Nerede olursanız olun, mutlaka kaliteli güneş gözlükleriyle aşırı “UV ve kızılötesi” ışınlardan korunun.

7- Gözlerinizi kurutmayın. “Kuru göz” artık yalnızca orta yaşlı insanların şikayeti değil. Klimalar ve aşırı bilgisayar kullanımının herkeste göz kuruluğuna neden olabildiği bilinen bir gerçek..

8- “Aman da, ne iri gözleri var bu bebeğin…” derken dikkatli olun. Yeni doğanlarda ve bebeklik döneminde normalden büyük gözler, doğumsal göz tansiyonu yüksekliğinin belirtisi olabilir.

9- Her “katarakt” hemen ameliyat gerektirmez ama kataraktın yaşam kalitesini azalttığı, kaza risklerini ve depresyona eğilimi arttırdığı bir gerçek. Ameliyattan kaçmayın. Katarakt ameliyatı yaşlılık döneminizin en iyi yatırımı olabilir.

10- Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır. “Bunun için göz egzersizleri varmış“, “Yakın gözlüğünü ne kadar geç kullanırsam o kadar iyi” gibi kaçamak yolların okuma zevkinizi elinizden almasına izin vermeyin. “Yakın gözlüğü” kullanın. Unutmayın yaşlanmadınız, sadece biraz daha olgunlaştınız.

göz

HENÜZ YORUM YOK