Ege’de Görülmesi Gereken Doğa Harikası 7 Muhteşem Köy

9

Ege bölgesinde gidilip görülmesi gereken doğa harikası 7 muhteşem köyü sizlerle paylaşıyoruz. Tatilde nereye gitsem diye düşünmek yerine bu mucize gibi tatil mekanlarını gezebilirsiniz hem doğa turizmi yapıp hem de deniz havasını tadabilirsiniz. İşte sizler için Ege bölgesinin en muhteşem köyleri…

1Kaz Dağları’nın huzurlu komşusu: Adatepe

İlk yerleşiminin tarihi antik çağlara kadar uzanan tarihi köy Adatepe; Türkiye’nin oksijen oranı en fazla olan yerlerinden biri Kazdağları’nın komşusu. Efsane ve unutulmaz bir tatiliniz olsun istiyorsanız mutlaka bu köyü ziyaret etmelisiniz.

2Adı gibi şirin: Şirince Kasabası

Kıyametin kopmayacağğı yer olarak ün kazanan Şirince Kasabası; Efes Antik Kenti yakınlarında bulunuyor. Adı üstünde şirin evleriyle sizlere göz ziyafeti sunacak bu kasaba kesinlikle tatil rotanızda olmalı.

3Terk edilmiş bir hazine: Kayaköy

Osmanlı zamanında Rumların yaşadığı bir köy olarak bilinen Kayaköy; taş evleriyle ünlü. Köyde bulunan tarihi alanlar turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca pek çok dizi de bu köyü mekan olarak kullanıyor.

4Bodrum’un en doğal yanı: Mazıköy

Tatil denince akla gelen ilk yerlerden Bodrum’un en güzel yerlerinden biri Mazıköy; mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz efsane bir yer.

5Beyliklerin izinde: Birgi Köyü

İzmir Ödemiş’e bağlı Birgi köyü ; Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış tarihi bir köy. Birgi’de görülmesi gereken yerlerden biri 1312 yılında inşa edilerek günümüze dek ulaşan ve Ulu Camii adıyla da bilinen Aydınoğlu Mehmet Bey Camii. Ayrıca köyde tarihi evleri gezmeniz ve içine girmeniz de serbest.

6Sakin ve yeşil: Akyaka Köyü

Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan Akyaka köyü; Ege bölgesinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Muğla’nın geleneksel evleri olarak bilinen iki katlı ve bacalı evlerinin olduğu Akyaka köyü turist yoğunluğuyla ilgi çekiyor. Ayrıca bu köye yakın pek çok tarihi kalıntıları da ziyaret edebilirsiniz.

7Filmlerin başkahramanı: Bozüyük

Baba Ocağı, Güzel Köylü ve Dondurmam Gaymak gibi yapımlara ev sahipliği yapan Muğla’nın Bozüyük köyü; doğal güzellikleriyle turistleri cezbediyor. Köy meydanında bulunan 1000 yıllık çınar ağacı ise köy tarihinin ne kadar eskilere dayandığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?