Eğitimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 9 Yabancı Film

139

Öğretmenlerin ve eğitimcilerin mutlaka izlemesi gereken 9 yabancı film ve en güzel eğitim filmlerini sizlerle paylaşıyoruz. İşte en izlemeye değer ve eğitici filmler konusu ve oyuncu kadrosu.

1 Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği / IMDB: 8,0 (1989)

Ölü Ozanlar Derneği; Peter Weir yapımı olan film başrollerinde Robin Williams gibi efsane oyuncular oynuyor. 1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü de almıştı.

2Entre Les Murs / Sınıf | IMDB: 7,5

2008 yapımı Sınıf filminde; François Marin ve meslektaşları, Paris’te farklı ırklardan olan öğrencilerin olduğu bir okulda yaşadıklarını konu alıyor. Filmin başrollerinde ise François Begaudeau gibi oyuncular oynamakta.

3To Sir With Love / Sevgili Öğretmenim | IMDB: 7,7 (1967)

Mühendislikte iş bulamayan Mark Thackeray (Sidney Poitier) ‘ın Londra’nın varoş yerlerinden birinde öğretmenliğe başlama hikayesini anlatan Sevgili Öğretmenim filmi en iyi öğretmenlik ve eğitim filmlerinden biri.

4Freedom Writers / Özgürlük Yazarları | IMDB: 7,5 (2007)

Özgürlük Yazarları; Çeşitli ırklardan öğrencilerin olduğu bir okulda ilk görevini yapan öğretmen Erin Gruwell (Hilary Swank)’ın başından geçenleri konu alıyor.

5 The Miracle Worker / Karanlığın İçinden | IMDB: 8,1 (1962)

Karanlığın içinden; ülkemizde oldukça popüler olmuş ve hatta Uğur Yücel tarafından uyarlaması yapılmış Hint filmi Black, The Miracle Worker’dan uyarlanmıştır. Neredeyse kör olan bir kızın ilginç hayatını ele alıyor.

6Detachment | IMDB: 7,7 (2011)

Henry Barthes, öğrencileriyle birebir ilişkiler kurabilen, oldukça yetenekli bir eğitimcidir ve geçici öğretmenlik yaptığı okulda öğrencileriyle yaşadıklarını anlatıyor.

7Good Will Hunting / Can Dostum | IMDB: 8,3 (1997)

Will Hunting (Matt Damon); matematik dehası fakat hayatı eziyetlerle dolu biridir. Onun dehasını keşfeden Matematik Profesörü Lambeau (Stellan Skarsgaard) onnu kurtarır ama iki şartı vardır: Will, Lambeau ile matematik derslerine katılmalı ve terapiye başlamalıdır.

8Lean on Me | IMDB: 7,4 (1989)

Fakirlik, yoksulluk ve ırk ayrımıyla baş etmeye çalışan öğrencilerin yaşadıklarını anlatan harika bir eğitim filmi.

9The Emperor’s Club / İmparatorlar Kulübü | IMDB: 6,9 (2002)

”Genç yaşlarda olgunlaşmamışlık ortaya çıkar. Cahillik eğitilebilir. Sarhoşluk ayıltılabilir ama aptallık sonsuza dek sürer.

İmparatorlar Kulübü; 2002 yapımı filmde William Hundert (Kevin Kline) klasik bir öğretmendir. Yıllardır deneyimlerini ve bilgisini öğrencileriyle paylaşan William Hundert, öğrencilerin kendisi üzerindeki etkilerini fark edecektir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?