Egzersiz Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

1

Egzersiz beynimizi nasıl etkiliyor? Spor yapmak sağlıklı yaşam için oldukça önemli. Özellikle egzersizler yapmak ve çeşitli fiziksel aktiviteler ile farklı hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Peki egzersizler beynimizi nasıl etkiliyor?

140415073700_egzersiz_beynimizi_nasil_etkiliyor_h

Fiziksel aktivite ve egzesizler kalp hastalıkları, kolon ve meme kanseri, obezite, alzheimer, depresyon ve anksiyete gibi pek çok farklı hastalığı önlemektedir. Egzersizin başka bir faydası da beyinde yeni sinir hücrelerinin üretimi ile beyin sağlığını da korumakta ve bu sayede çocuklar ve yaşlılarda birçok olumlu etkileri bulunmaktadır.

Çocuklar – Gelişmekte Olan Beyinler

cocuk-yogasi1Günümüz şartlarında malesef çocuklarımız giderek daha hareketsiz kalmaktalar. Hareketsiz çocuklar daha erken yaşlarda tip 2 diyabet veya obezite riski ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak aktivitenin bilişsel ve akademik başarıyı olumlu yönde etkilediği anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalarda çocukların bilişsel yeteneklerinin ve okul başarılarının genel fiziksel kondisyonları ile ilişkili olduğunu gösterilmiştir.

Yaşlılar – Beyin İşlevlerindeki Azalmayı Önleme

260415040244_diyabet_egzersiz_ve_beslenme_hYaşın ilerlemesi ile birlikte düşünme hızı, kısa dönem ve uzun dönem hafıza gibi bilişsel işlevlerde azalma görülmektedir. Bilişsel işlevlerde görülen bu azalmalar, beyin yapısı ve işlevlerindeki değişiklikler ile ortaya çıkmaktadır. Fiziksel aktivite yaşla ilişkili bilişsel kayıpların önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aerobik egzersiz, yaşlı bireylerde bilişsel işlevler üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?