Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır?

232

Emeklilikte yüksek maaş nasıl alınır? Milyonlarca emeklinin sorduğu sorunun cevabını haberimizde bulabileceksiniz. İşte Emeklilikte yüksek maaş almanın formulü…

Öncelikle şunu belirtelim. SGK emekli maaşında yatırılan prim gün sayısı ve kazanca bakıyor. Emekli maaşınızı artırmak için prim ödeme gününüz ve sigortaya bildirilen esas kazancınız yüksek olmalı.

emekli_maasi_nasil_arttirilir_h477

Çalışırken SGK’ya bildirilen priminiz, emeklilik maaşınız için çok önemli. Eğer priminiz asgari ücretten ödeniyorsa, çalışanın emekli maaşı yıllık 20-30 lira azalıyor. Mesela 2008’den sonra 10 yıl çalışan kişi bu durumda emekli olduğunda 200-300 lira daha az maaş alıyor. Emekli olurken bağlanacak maaşın çalıştıkça düşmesini önlemek, hatta maaşı artırmak da mümkün. Emekli maaşını çalıştıkça düşüren sistem, 3 bin lira formülü ile tam tersine çevrilebiliyor.

80 LİRAYA VARAN ARTIŞ

emekli-maasi-ekimÇalıştıkça maaşın düşmesini engellemenin yolu 3 bin liradan geçiyor. İşte o çok merak edilen formül; ‘Brüt maaş’ 3 bin liranın üstünde çalışmaya devam ettikçe maaş da artıyor. Hatta yılda 80 liraya yakın bir artış da sağlanabiliyor. Çalışanlar, emekli maaşı hesabında uygulanan sistemin değişmesini bekliyor. Emekli dernekleri, çalışılan süre uzadıkça, emekli aylıklarında önemli tutarda azalmaların yaşandığına işaret ederek, sistemin değişmesi için çağrı yapıyor.

ESAS KAZANÇ ÖNEMLİ

emekli-maaşi-ne-zaman-yatacak-bayramda-ödenecek-miSGK, emekli maaşını hesaplarken aylık esas kazanca yani vergi ve diğer kesintiler olmadan bildirilen aylık brüt kazanca dikkat ediyor. Esas kazançlar belirlenirken sadece düzenli ödenen maaşa bakmıyor. İkramiyeler, primler, verilen nakit kira, giyecek, yakacak yardımları, işveren tarafından ödenen bireysel emeklilik veya özel sağlık sigortası primlerinin belirli oranları bile ileride emekli maaşına etki yapıyor.

FORMU DOLDURURKEN DİKKAT!

BANDIRMA, ÇEVRE BELDELER VE KÖYLERDE GELEN BÝNLERCE EMEKLÝ BANKAEmekli aylığını artırmak için ayrıntılar çok önemli. Bunlardan biri de emekli olurken doldurulan ‘Tahsis Formu’. Bu formu doldururken bakmakla yükümlü kişi hanesine ‘eş’, ‘çocuk’ gibi yakınlarınızı ekleyin. Bu, maaşınız hesaplanırken ‘Aylık Bağlama Oranını’ artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır. Emekli maaşınızı artırmak için ‘çok çalışmak yerine’ nasıl çalıştığınıza özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

BİR YOLUNU BULUP YÜKSEK KAZANÇ GÖSTERİN

emekli-maasi-ekimGününüz dolduysa ve yaşı bekliyorsanız asgari ücretle de çalışmak zorundaysanız bir yolunu bulun yüksek kazanç gösterin. SSK’dan emekli olmak daha avantajlı.

SSK’dan emekli olma imkanınız varsa isteğe bağlı sigorta, Tarım SSK, Tarım Bağkur, zorunlu Bağkur seçeneklerini ikinci planda tutun.

Emekliliğinizi son bir iki yılda değil en az 10 yıl önceden planlamaya çalışın. Ayrıca iki farklı yerde sigortalı olanların emekli maaşı daha yüksek olur.

Son 3.5 yıl hesabı İster SSK’lı olun ister Bağ-Kur’lu, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan (10.705 liradan) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 20-30 lira artar. Bir başka deyişle 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800-1000 lira arasında artış meydana gelir.

Bu da emekli maaşını artırmanın bir başka yolu olarak belirtiliyor.

Başlıklar :
emekli aylligi nasil yuksek alirim, emekli maaşı nasıl yüksek olur, ssk emekli maaşı nasıl yüksek olur, ssk pirimi yuksek olan maas nasil yapilir, ssk dan yüksek maaş nasıl alınır, sgk yüksek emekli maaşı nasıl alınır, en yüksek emekli maaşı nasıl alınır, emeli maaşı nasıl yüksek bağlanır, emekllik hesaplanmasında son maas tutarı onemlimi, emeklilikte maaş nasıl, emeklilik yüksek maaş nasıl alınır, Emeklilik maasi nasil yuksek alinir

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?