En dayanıklı ve az arıza yapan otomobiller (TÜV SUD 2016)

8083

Hangi otomobili seçmeliyim? sorusuna bir cevap ta Almanya TÜV SUD’dan geldi. TÜV 2016 raporunda göre en az arıza yapan otomobil marka ve modeller yayınlandı.

Arıza konusunda en çok karşılaşılan hatalar:

  1. Fren mekanizmaları
  2. Tütreyen Şaşiler
  3. Kırılan Farlar

 

Otomobilin mucidi olan Almanya’da, her 4 otomobilden biri TÜV SUD’un kriterlerini geçemiyor. Listenin başlarını ise Alman ve Japon markalar yarı yarıya doldurmuş durumdalar.

 

2-3 yıllık, 5 yıla kadar, 7,9 ve 11 yıla kadar olan ikinci el otomobillerin arıza kayıtlarına göre hazırlanan listede 3 yıla kadar olan otomobillerde birinci sırayı Opel Meriva aldı. Mazda 2 ve Toyota IQ 2. ve 3. sıradalar.

Geçtiğimiz yıl ilk üçte VW Polo, Audi Q5 ve Mazda 3 şeklinde olmuştu. Her yaş grubundaki sıralamada Toyota’nın bir çok modeliyle yer aldığını görüyoruz. Hem 5 hem de 7 yaşa kadar otomobillerin birincisi Toyota Prius oldu. 9 ve 11 yaşa kadar olan otomobillerin birincisi ise Porsche 911 oldu.

En kötü dereceleri alan marka ve modeller ise şu şekilde; 3 ve 5 yıla kadar olan ikinci el otomobillerde Dacia Logan olurken 7 yıla kadar olan sıralamada arıza bakımından en zorlu 3 model Chrysler PT Cruiser, Fiat Doblo ve Dacia Logan olmuş.

TÜV SUD teknik değerlendirme ekibinin bir yetkilisi, hepimizin bildiği o açıklamayı yapmış, “Araç yaşlandıkça masrafları da artıyor.” En çok da aydınlatma, süspansiyon ve egzos sistemlerinin yıprandığını eklemiş.

Araştırma, Almanya’da yollardaki araçların da giderek yaşlandığını gösteriyor. Bugün Almanya’da trafikteki otomobillerin yaş ortalaması 8.7, bundan 10 sene önce ise bu rakam 7.4 müş.

en-az-hatasi-olan-araclar-1 (1) en-az-hatasi-olan-araclar-2

Başlıklar :
en sağlam arabalar, en az arıza yapan arabalar, en az arıza yapan araçlar, en az arıza yapan arabalar 2016, en çok arıza yapan araçlar, en sağlam araba sıralaması, en dayanıklı araba, en az arıza veren otomobiller, en az arıza yapan otomobiller 2016, en saglam araba, en dayanıklı arabalar, en az arıza yapan arabalar 2015

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?