En iyi 10 İnanılmaz Köpek balıkları

30

Köpekbalıklarının çoğu zararsız olmasına rağmen, onlardan çok düşündüklerimiz çoğumuzda korkuya neden olur. Sizler için korkunç Köpek Balıklarını Listeledik

10.Büyük beyaz köpek balığı

Büyük beyaz köpekbalığı, büyük okyanusların kıyı yüzey sularında bulunan, son derece büyük, dik burunlu bir köpekbalığı türüdür. 20 fitten fazla uzunluğa ve 4.938 lb’ye kadar çıkabilen büyük beyaz köpekbalığı, dünyanın en büyük yırtıcı balık olarak kabul edilebilir. Cinsinin yaşayan tek türüdür. Büyük beyaz köpekbalıkları insanlardaki ölümlerden sorumlu olsa da, genellikle insanları av gibi hedeflemiyorlar: Örneğin, Akdeniz’de son iki yüzyılda insanlara karşı 31 saldırı tespit edildi, ancak bunlardan sadece bir kısmı ölümcül sayıdır.

9.Camgöz Köpek Balıkları

Cam göz köpekbalıkları, tüm köpek balıklarının en ilkel hali olarak kabul edilir, çünkü iskeletleri antik soymuş formlara benzemekte, boşaltım ve sindirim sistemleri, ilkel köpekbalığı atalarınınkilerle benzerlik gösterebileceğini düşündürmektedir.

8.Zebra köpek balığı

Zebra köpekbalığı bir tür köpekbalığı türüdür. Yetişkin zebra köpekbalıkları, silindirik bir gövdeye sahiptirler,  Gün boyunca, zebra köpekbalıkları durabilirler ve Dokulu ve yavaş hareket eden zebra köpek balıkları insanlar için tehlikeli değildir.

7.Fırfırlı köpek balığı

Fırfırlı köpekbalığı, korkunç dev yılanbalığı gibi görünen canlı bir fosil köpekbalığı türüdür, ancak aslında bir köpek balığı gibidir. Fırfırlı Köpekbalığı, 1.6 m uzunluklarında Fırfırlı Köpekbalığı araştırmacılar tarafından sudan çıkarılıp tuzlu su deposuna alıp video,fotoğraflarını ve incelemeye başladılar ve bir kaç saat içersinde öldü Fırfırlı köpekbalığı kısmen yaşayan bir fosil olarak adlandırılır çünkü türler tarihi öncesi çağlardan beri çok az değişmiştir. Japonya’daki nadiren görülecek bir türdür bu türün tükenmiş olduğu düşünülüyordu.

6.Leopar Köpekbalığı

Leopar köpekbalığı, ABD’nin Oregon eyaletinden Meksika’daki Mazatlán’a kadar Kuzey Amerika’nın Pasifik kıyısında bulunan bir köpek balığı türüdür. Tipik olarak 3.9-4.9 m uzunluğunda olan bu ince vücutlu köpekbalığı, sırtından siyah adacığa benzer işaretlerin ve büyük lekelerin çarpıcı şekli ile hemen tanımlanabiliyor ve buradan da ortak adı oluyor. unlar kıyıların yakınında, en fazla 13 ft derinlikte suyun içinde bulunurlar. Leopar Köpekbalıkları Çok dikkatli ve Hızlıdır, leopar köpek balıkları insanlar için neredeyse hiçbir tehlike oluşturmaz.

5.Çörek-kapan Köpekbalığı

Kapan Köpek Balıkları nadiren görülen bir köpek balığı türüdür. bu listede bulunan en küçük köpek balığıdır .

4.Balina Köpekbalığı

Balina köpekbalığı, en büyük canlı balık türüdür oldukça yavaş hareket eden ve filtre yöntemi beslenen köpekbalığıdır. 40 fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve 15 kısa tona kadar ağırlığa sahip olabilir. Balina Köpekbalığı tropikal ve sıcak okyanuslarda bulunur ve açık denizde yaşar ve yaklaşık 70 yıl yaşayabilir. Türlerin yaklaşık 60 milyon yıl önce köken aldığı düşünülüyor. Balina köpekbalığı, muazzam büyüklüğüne rağmen insanlar için önemli bir tehlike teşkil etmez.

3.Dev ağızlı köpekbalığı

Dev Ağızlı köpekbalığı derin su köpekbalığıdır son derece nadir bir türüdür. 1976’da keşfedildiğinden bu yana, 2009 yılı itibariyle yakalanan veya görülen 44 örneğe sahiptir.Dev Ağızlı köpek balığı ve balina köpekbalığı gibi, bir filtre besleyici ile muazzam ağzı açık olarak yüzüyor, Dev ağızlı köpek balığı  Lastik dudaklarıyla büyük kafası için ayırt edicidir.

2.Çekiç Kafalı Köpek Balığı

Çekiç kuyruklu köpek balığı bir köpek balığı, kafalarındaki olağandışı ve ayırıcı yapısı dolayı “çekiç” şeklinde uzanan bir grup köpek balığıdır. Köpekbalığı gözleri ve burun delikleri uzantıların ucundadır. yakın çevredeki manevra kabiliyetine sahi olan çekiç köpek balığı ettiği. 2007 sonlarında bilim adamları, çekiç kafalı köpek balıklarının, parthenogenesis olarak bilinen nadir bir yöntemle (spermlere ihtiyaç duymadan doğrudan gelişme, sosyal böceklerin nasıl yeniden üretilebileceğini gördü) aseksüel olarak çoğaltılabileceğini keşfettiler. Bilinen çekiç başlı dokuz türden üçü insanlar için tehlikeli olabilir

1.Goblin Köpek Balığı

Goblin köpekbalığı, derin deniz köpekbalığıdır. En belirgin özelliği, kafasının olağan dışı şeklidir. Uzun, mala şeklinde, gagaya benzer bir kürsü veya burnu vardır, diğer köpekbalıklarıdan daha hızlı yüzebilir. Köpekbalığının diğer bazı ayırt edici özellikleri, çoğunlukla pembe olan vücudunun rengi ve uzun, çıkıntılı çeneleridir. Goblin köpekbalıkları, uçurumdaki derin sulara ışık kalmadığı için, kıkırdaktaki elektro-duyarlı organlarla avın varlığını hissediyor . Bir köpekbalığı avını bulduktan sonra, aniden çenesini çıkardığı sırada kurbanı keskin ön dişlerine emmek için dil benzeri bir kasa kullanıyordu.

Başlıklar :
çekiç burunlu köpekbalığı, çekiç köpekbalığı

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?